Зоологи спростували можливість існування почуття справедливості в інших видів тварин, окрім людей. Раніше експерименти з приматами вказували на те, що вони можуть відчувати більше розчарування, коли отримують меншу винагороду за інших. Але новий аналіз показав, що це розчарування більше пов’язане з самим розміром винагороди, а не тим, що хтось отримав більше. Тож такі результати вказують на унікальність почуття справедливості для людського виду, а в інших тварин воно може бути відсутнім через менш розвинений інтелект. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
Як вивчали питання справедливості у тварин?
Науковці зібрали дані 23 експериментів з 18 видами тварин, зокрема приматами та папугами, які охоплювали понад 60 тисяч спостережень за тваринами. Один із цих експериментів, проведений на мавпах капуцинах, показав, що вони відмовляються від винагороди, яка менша за винагороду для інших особин. Подальші подібні дослідження мали змішані результати: одні показували, що у тварин є почуття справедливості, інші — ні.
Але статистичний аналіз усіх досліджень разом показав, що тварини не виявляють систематичної реакції на несправедливість. Натомість їхня відмова від меншої винагороди може просто бути пов’язаною з розчаруванням від отримання гіршої винагороди. Як вважають дослідники, у тварин бракує когнітивних здібностей для складних соціальних порівнянь. Це свідчить про те, що відчуття справедливості могло розвинутися у людей для пристосування до співпраці.
- А от у групах смугастих мангуст справедливість у догляді за дитинчатами досягається тому, що самиці не розрізняють своїх і чужих дитинчат.
- Детальніше про те, як людська віра у справедливість може призводити до того, що ми заплющуємо очі на несправедливість, — читайте у нашому матеріалі «Так йому й треба!».