Зображення лісу на стінах шкільних кабінетів захистили дітей від короткозорості

Перебування в шкільних кабінетах із зображеннями лісу на стінах зменшило ризик появи в дітей міопії, або короткозорості, порівняно з тими дітьми, які навчалися у звичайних кабінетах. Це пов’язують із тим, що краєвиди природи мають більше кольорів і деталей, які тренують зір дітей. І хоча намальовані краєвиди не можуть повністю замінити справжні, вони можуть сповільнити розвиток міопії в дітей. Статтю з такими висновками опублікували на сайті препринтів medRxiv.

Один зі шкільних кабінетів із зображеннями лісу на стінах. Weizhong Lan / AIER Academy of Opthalmology, Central South University

Один зі шкільних кабінетів із зображеннями лісу на стінах. Weizhong Lan / AIER Academy of Opthalmology, Central South University

Чи допомогли зображення лісу дітям з уже наявною міопією?

Дослідження проводили на майже 500 дітях віком близько дев’яти років, половина з яких навчалася в кабінетах із зображенням природи, а інша — у звичайних. В обох очах дітей визначали гостроту зору в діоптріях, враховуючи, що для діагностування міопії показник має бути -0,5 і нижче.

Як виявилося, перебування в кабінетах із зображеннями лісу було найбільш ефективним для дітей, які вже мали порушення зору, утім не міопію, а, навпаки, далекозорість. У таких дітей зір змістився у бік міопії на 0,22 діоптрії менше, ніж у дітей із далекозорістю, які навчалися у звичайних кабінетах. У дітей з нормальним зором він змістився у бік міопії в середньому на 0,18 діоптрії порівняно з тими, хто навчався у звичайних класах.

А от у дітей, які вже мали міопію, перебування в кабінетах із зображеннями лісу не мало жодного ефекту. Науковці пояснюють це тим, що діти з міопією вже можуть розгледіти менше різних деталей у живій природі, а тому не відчувають такого покращення зору. Утім загалом захисний ефект перебування в кабінетах із намальованою природою був приблизно таким, як і від перебування надворі чи введення атропіну, який використовують для сповільнення розвитку міопії.

  • До 2050 року короткозорість прогнозують у 40 відсотків дітей і підлітків, особливо у жителів Східної Азії та міст. А причиною цього може бути активне користування телефоном понад годину на день, що підвищує ризик розвитку порушення зору.