Злиття чорних дір у симуляції розігнало їх до 28 тисяч кілометрів на секунду

При злитті двох чорних дір в одну, утворена чорна діра може набрати швидкість у 28 562 кілометри на секунду, свідчить моделювання, яке провели американські астрофізики. На їхню думку, це максимальна швидкість, яку можуть розвинути чорні діри через віддачу при зіткненні. Про дослідження розповідає видання New Scientist з посиланням на статтю науковців, опубліковану у Physical Review Letters.

Ілюстрація процесу злиття двох чорних дір. NASA’s Goddard Space Flight Center

Ілюстрація процесу злиття двох чорних дір. NASA’s Goddard Space Flight Center

Як чорна діра може так сильно розігнатися?

Системи з двох чорних дір, які обертаються одна навколо одної, виникають як у ході колапсу подвійної системи зір, так і під час злиття галактик чи гравітаційного захоплення однієї чорної діри іншою. Поступово скорочуючи орбіту, чорні діри зливаються, провокуючи появу гравітаційних хвиль, за якими астрономи можуть виявити злиття. Утім, енергія від зіткнення також може відкинути утворену чорну діру — і астрофізикам з Рочестерського технологічного інституту вдалося вирахувати максимальну швидкість, яку здатні розвинути такі об'єкти.

Вчені змоделювали 1 381 процес злиття чорних дір з різними швидкостями їхнього обертання та різними орбітальними параметрами. З'ясувалося, що найшвидшою буде чорна діра, яка утворилася при злитті чорних дір, які оберталися в одній площині, але у протилежних одна одній напрямках. У такому разі вона зможе розвинути швидкість у 28 562 ± 342 кілометра на секунду, що складає 10 відсотків від швидкості світла. Утім, вважають дослідники, умови для появи такої швидкої чорної діри настільки специфічні, що на їхню думку, навряд коли-небудь вдасться таку зареєструвати.

  • Раніше ми розповідали, як за допомогою моделювання астрономи вирахували, що зливатися можуть не лише подвійні чорні діри, а і потрійні, однак, за умови, що вони достатньо масивні, щоб жодну не викинуло з системи.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!