Жовтень 2023 року став найтеплішим із часу спостереження

Цьогорічний жовтень мав найвищі температури для цього місяця з початку спостереження у кінці 1970-х років. Загалом він був на 1,7 градуса Цельсія теплішим за середній показник жовтня у доіндустріальний період. Судячи з тенденції останніх місяців, найбільш імовірно, що 2023 рік загалом стане новим рекордсменом за високими температурами. Про новий рекорд повідомляє Служба відстеження зміни клімату «Коперник».

Зверху - аномалія глобальної температури жовтня з початку спостереження. Знизу - аномалія жовтневої температури з часу спостереження у Європі. Служба відстеження зміни клімату «Коперник»

Зверху - аномалія глобальної температури жовтня з початку спостереження. Знизу - аномалія жовтневої температури з часу спостереження у Європі. Служба відстеження зміни клімату «Коперник»

Які дані моніторингу?

Середня температура жовтня у 2023 році склала 15,3 градуса Цельсія, що на 0,85 градуса більше за середній показник для цього місяця у 1991-2020 роках та на 0,4 градуса більше за попередній рекордно теплий жовтень 2019 року. Слідуючи за рекордно теплим літом, теперішня осінь та навіть весь рік майже напевно сягнуть нової верхньої відмітки температури. Вже зараз перші 10 місяців року на 0,1 градуса Цельсія тепліші за десятимісячне середнє значення температури 2016 року — поки що найспекотнішого року в історії. Тому наразі середня глобальна температура року сягає 1,43 градуса вище доіндустріального показника. І хоч у цьому є роль цьогорічного метеорологічного явища Ель-Ніньйо, що несе потепління кожні кілька років, його внесок не найбільший за всі роки. Головною причиною рекордів вчені називають стабільно великі викиди парникових газів, зі збереженням яких до кінця століття планета стане теплішою вже на 2,4 градуса Цельсія, попри те, що країни ООН домовилися недопустити нагрівання вище 1,5 градуса.