Шимпанзе, зокрема бонобо, виявилися здатними розпізнавати на фотографіях родичів, яких не бачили більш ніж два десятиліття. До цього часу вважалося, що подібна довготривала візуальна пам'ять властива лише людям. Імовірно, вміння, як і в людей, сприяє підтриманню та відновленню соціальних кооперацій, пише сайт журналу Science. Стаття опублікована у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Що незвичного в умінні шимпанзе?
Багато інших видів тварин запам'ятовують на роки предстаників свого виду, із якими мали спільне минуле, зокрема слони, собаки та дельфіни. У цьому вони найбільше покладаються на розпізнавання запахів чи голосів одне одного. На відміну від них, люди запам'ятовують та розпізнають одне одного більшою мірою за візуальними ознаками, причому можуть зберігати в пам'яті вигляд іншої людини на десятиріччя. Вважається, що це вміння було критично важливим для виживання предків людини, оскільки допомагало швидко відновити альянси з колишніми друзями та уникати ворогів. У шимпанзе спосіб життя подібний до людських предків — вони формують великі ієрархічні групи, які можуть розпадатися на менші, а у важкі часи сходитися знову, тому вміння надовго запам'ятовувати знайомих згодилося б і їм. Між тим, донедавна таку пам'ять приписували винятково людям, що спонукало вчених Гарвардського університету та Університету Сент-Ендрюса з колегами дослідити пам'ять шимпанзе.
Як дізналися про пам'ять на обличчя у шимпанзе?
Науковці поспостерігали за поведінкою 26 шимпанзе звичайних (Pan troglodytes) та бонобо (Pan paniscus) у зоопарках Європи та Японії. Тварин садили перед екраном комп'ютера, на який виводили фотографії приматів, із якими вони вже бачилися раніше — членів родини, колишніх друзів та суперників, а також незнайомих шимпанзе. Під час перегляду фоторафій вчені реєстрували найменші зміни у тривалості погляду тварин на світлини.
З'ясувалося, шимпанзе дивляться на фото знайомих їм приматів на 11-14 відсотків, або приблизно на чверть секунди, довше, ніж на зображення чужинців. При цьому на фото могли бути примати, з якими піддослідні не бачилися 5-10 чи, як у випадку з однією самкою, 26 років. Приматологи зазначають, що це це ще один аспект, щодо якого шимпанзе дотепер недооцінювали, і який може допомогти краще зрозуміти емоційне життя приматів.
- Здатність запам'ятовувати, хто друг, а хто ворог, також визначає особливості бійок шимпанзе. Так, вони охочіше вступають у бій із суперниками, якщо пліч-о-пліч з ними будуть друзі або родичі по материнській лінії.