Шимпанзе впізнали на фото родичів, яких не бачили десятиліттями

Шимпанзе, зокрема бонобо, виявилися здатними розпізнавати на фотографіях родичів, яких не бачили більш ніж два десятиліття. До цього часу вважалося, що подібна довготривала візуальна пам'ять властива лише людям. Імовірно, вміння, як і в людей, сприяє підтриманню та відновленню соціальних кооперацій, пише сайт журналу Science. Стаття опублікована у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Anup Shah / Getty Images

Anup Shah / Getty Images

Що незвичного в умінні шимпанзе?

Багато інших видів тварин запам'ятовують на роки предстаників свого виду, із якими мали спільне минуле, зокрема слони, собаки та дельфіни. У цьому вони найбільше покладаються на розпізнавання запахів чи голосів одне одного. На відміну від них, люди запам'ятовують та розпізнають одне одного більшою мірою за візуальними ознаками, причому можуть зберігати в пам'яті вигляд іншої людини на десятиріччя. Вважається, що це вміння було критично важливим для виживання предків людини, оскільки допомагало швидко відновити альянси з колишніми друзями та уникати ворогів. У шимпанзе спосіб життя подібний до людських предків — вони формують великі ієрархічні групи, які можуть розпадатися на менші, а у важкі часи сходитися знову, тому вміння надовго запам'ятовувати знайомих згодилося б і їм. Між тим, донедавна таку пам'ять приписували винятково людям, що спонукало вчених Гарвардського університету та Університету Сент-Ендрюса з колегами дослідити пам'ять шимпанзе.

Як дізналися про пам'ять на обличчя у шимпанзе?

Науковці поспостерігали за поведінкою 26 шимпанзе звичайних (Pan troglodytes) та бонобо (Pan paniscus) у зоопарках Європи та Японії. Тварин садили перед екраном комп'ютера, на який виводили фотографії приматів, із якими вони вже бачилися раніше — членів родини, колишніх друзів та суперників, а також незнайомих шимпанзе. Під час перегляду фоторафій вчені реєстрували найменші зміни у тривалості погляду тварин на світлини.

З'ясувалося, шимпанзе дивляться на фото знайомих їм приматів на 11-14 відсотків, або приблизно на чверть секунди, довше, ніж на зображення чужинців. При цьому на фото могли бути примати, з якими піддослідні не бачилися 5-10 чи, як у випадку з однією самкою, 26 років. Приматологи зазначають, що це це ще один аспект, щодо якого шимпанзе дотепер недооцінювали, і який може допомогти краще зрозуміти емоційне життя приматів.

  • Здатність запам'ятовувати, хто друг, а хто ворог, також визначає особливості бійок шимпанзе. Так, вони охочіше вступають у бій із суперниками, якщо пліч-о-пліч з ними будуть друзі або родичі по материнській лінії.