Зайва вага вберегла від інвалідності після інсульту, але ожиріння погіршило стан

Помірна зайва вага вберегла пацієнтів з інсультом від інвалідності — її ризик у таких пацієнтів був на 10 відсотків нижчим, ніж у людей з нормальною вагою. При цьому ожиріння було пов’язаним з більшим ризиком інвалідності. Дослідники встановили, що найменше важких наслідків інсульту мали люди з індексом маси тіла 24,7 кілограма на метр у квадраті — показником між нормою та ожирінням. Дослідження опублікували в журналі Topics in Stroke Rehabilitation.

Зайва вага вберегла від інвалідності після інсульту, але ожиріння погіршило стан. GIPHY

Зайва вага вберегла від інвалідності після інсульту, але ожиріння погіршило стан. GIPHY

Як виявили залежність інвалідності після інсульту від ваги?

Японські дослідники аналізували дані національного реєстру JROAD-DPC, який містив дані про пів мільйона пацієнтів, що мали ішемічний інсульт у період між 2016 та 2020 роками. Вони порівнювали індекс маси тіла (ІМТ) пацієнтів з їхнім ступенем інвалідності за шкалою Ранкіна, яка оцінює важкість симптомів за шкалою від нуля (немає симптомів) до шести (пацієнт помер), під час госпіталізації та виписки з лікарні.

Як виявилося, залежність важкості симптомів від ІМТ була U-подібною: найнижчий ризик був у пацієнтів з ІМТ 24,7 і він зростав як зі збільшенням цього показника, тобто наближенням до ожиріння (показник понад 30), так і зі зниженням, тобто наближенням до нормальних показників (від 18,5 до 25). Ці результати можуть змусити науковців переглянути переконання про те, що надмірна вага неодмінно є фактором ризику при інсульті. Також вони можуть спонукати дослідників вивчати механізми, за якими помірна зайва вага може захищати від інвалідності після інсульту.

Наскільки шкідлива зайва вага

👵 Зайва вага у людей віком понад 80 років виявилася фактором зниження смертності. Це може свідчити на користь «парадоксу ожиріння», згідно з яким зайва вага може бути корисною для деяких груп людей.

🧓 Британські дієтологи визнали прийнятною надмірну вагу в людей після 65 років і вказали, що в такому віці намагання її позбутися може бути шкідливішим за саму її наявність.

🤰 А от надмірна вага під час вагітності може таки бути шкідливою: її пов’язали з більшим ризиком розвитку діабету вагітних, смертності немовлят, передчасних пологів і народження дитини з великою вагою.