Зайву вагу пов'язали зі зниженням смертності у старших за 80 років людей

Китайські дослідники виявили зв'язок між надлишковою масою тіла та зменшенням смертності у людей похилого віку, що свідчить на користь гіпотези про парадокс ожиріння. У старших за 80 років людей із надмірною вагою ризик смерті від усіх причин, окрім серцево-судинних, виявився меншим, ніж у їхніх однолітків із нормальною вагою. Такі результати опубліковані у статті журналу Nature Aging.

FredFroese / Getty Images

FredFroese / Getty Images

Що за парадокс ожиріння?

Надмірна вага, включно з ожирінням, є відомим фактором ризику для багатьох захворювань, зокрема серцево-судинних та раку, а також підвищує ризик смерті від всіх причин. Однак ці результати переважно стосуються людей молодих та середнього віку, тоді як найстаріші люди часто недостатньо представлені у відповідних дослідженнях. Між тим, деякі з небагатьох, де цю групу врахували, вказують, що зайва вага навіть може бути пов'язаною зі зменшенням ризиків хвороб та передчасної смерті. Наприклад, одне з попередніх досліджень показало, що у людей із надмірною вагою або ожирінням та навіть підвищеним рівнем холестерину та кров'яного тиску, які старші 70 років, ризик смерті від серцево-судинних хвороб менший, ніж у молодших людей.

Гіпотеза про те, що надмірна маса тіла може навіть захищати окремі когорти людей, називається парадоксом ожиріння. Поки що вона є спірною та активно дискутується у наукових колах через можливість, що це всього лише наслідок хибно проведених досліджень. Китайські вчені з Національного інституту гігієни довкілля з колегами теж присвятили свою роботу внесенню ясності у розуміння парадоксу ожиріння.

Як примножували знання?

У цій роботі аналізували результати китайського тривалого дослідження, покликаного вивчати довголіття, проведеного у половині міст провінцій Китаю. Було включено дані, отримані з 1998 по 2014 рік, які стосувалися 27 026 учасників старших за 80 років (середній вік склав 92,7 року), індекс маси тіла яких був відомий. За учасниками стежили з часу долучення й до 2018 року, звертаючи увагу на зміни індексу маси тіла, появу захворювань та смертність. Для надійніших результатів вчені врахували таку інформацію як соціально-економічний статус, наявність шкідливих звичок (куріння та вживання алкоголю), фізична активність, наявність захворювань серцево-судинної, дихальної чи травної систем, когнітивні здібності та інші.

Що дізналися про вагу літніх людей?

Серед 20 тисяч учасників 8,1 відсотка мали надмірну вагу, 2,7 відсотка — ожиріння, а 47,1 відсотка, навпаки, недостатню вагу. У порівнянні з людьми нормальної ваги, ті, у кого понаднормовий індекс маси тіла (вище 24), не мали меншого ризику смерті від серцево-судинних хвороб, як це показували деякі попередні дослідження. А проте, смертність від інших причин була на 16-19 відсотків меншою. Натомість учасники із недостатньою вагою тіла мали вищий на 14-30 відсотків ризик померти як від серцево-судинних хвороб, так і від інших причин. Результати були схожими в підгрупах учасників, яким за 80, 90 і 100 років, не залежно від їхньої фізичної активності та наявності когнітивних порушень.

Що цікаво, зміна ваги виявилося пов'язаною і зі змінами ризиків. Люди, які за час спостереження позбувалися приблизно однієї п'ятої маси тіла, мали у середньому на 26-39 відсотків вищий показник смертності. Однак слід зауважити, що вчені не мали даних про те, чи худнули люди свідомо або ж це було наслідком погіршення здоров'я. Крім того, літні люди часто худнуть коштом м'язової маси, що теж може мати негативний вплив на здоров'я. Водночас набір кілограмів супроводжувався суттєвими ризиками лише у групі з надмірною вагою та ожирінням: збільшення ваги більш ніж на 5 відсотків пов'язали у них зі збільшенням ризику смертності від серцево-судинних хвороб у 2,2 раза.

Результати дають нові свідчення на користь правдивості парадоксу ожиріння принаймні у групі найстаріших людей. Схоже, що зв'язок між надмірною вагою та меншою смертністю є складним. Утім, автори припускають, що зайві кілограми можуть і зовсім не мати рятівного впливу, а натомість є індикатором того, що людина може дозволити собі поживне харчування, яке нівелює ризики надмірної ваги. Науковці розмірковують про те, що, можливо, слід переглянути рекомендації про «нормальну» вагу тіла для літніх людей (зараз для них нормальний індекс маси тіла, як і для молодих, складає приблизно 18,5-24). Але водночас вони наголошують на низці обмежень їхнього дослідження, через які явище слід детальніше вивчати у наступних роботах. Наприклад, вони не мали даних про причини смерті 23 відсотків учасників, а крім того у дослідженні брали участь лише представники азійської популяції, тому результати можуть бути не репрезентативними для інших популяцій, особливо західних, де, серед іншого, більша частка людей із ожирінням.