Зачатки сучасної мови з’явилися у людей ще 135 тисяч років тому
Зачатки сучасної мови з’явилися у давніх людей, які проживали на території Африки ще 135 тисяч тому. Це дізналися завдяки метааналізу генетичних досліджень, які вказують на розділення людської популяції приблизно в цей період. Як вважають науковці, якби здатність до мовлення з’явилася пізніше, то зараз на якихось територіях люди взагалі не використовували б мову для спілкування або мали б якийсь інший спосіб комунікації. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Psychology.

Художнє зображення людини сучасного типу на фоні інших представників роду Homo, від яких сучасних людей відрізняє, зокрема, здатність до мовлення. lvain Entressangle & Elisabeth Daynes / Science Source
Як генетичні дослідження пов’язали з появою мови?
Науковці аналізували генетичні дослідження щодо того, коли різні популяції предків сучасних людей (Homo sapiens) розділилися та згодом покинули Африку, заселивши інші континенти. І хоча ці дослідження використовували різні методи, такі як аналіз усього геному, за чоловічою Y-хромосомою та за мітохондріальною ДНК, яка передається від матері, але дату такого розділення визначили одну — близько 135 тисяч років тому.
Відштовхуючись від цієї дати, як від найпізнішого можливого моменту виникнення здатності до мовлення, науковці розглянули й розвиток людських популяцій після виникнення здатності до мовлення. Як вважають дослідники, поява цієї здатності призвела до швидкого обміну досвідом між різними людськими групами. Це, своєю чергою, призвело до появи первісної культури та розвитку образного мислення, на що вказує, наприклад, тогочасне використання вохри для розпису тіла й мушель равликів.
Науковці також вважають, що часова затримка між появою мови та появою зачатків культури близько 100 тисяч років тому свідчить про те, що саме мова зробила давніх людей більш схожими на сучасних. Утім науковці поки не знають, наскільки давніше за нижню межу в 135 тисяч років насправді виникла здатність до мовлення у давніх людей.
- Разом із тим, що схильність до мови й образного мислення вважають притаманною лише людям сучасного типу, археологи знайшли кістку з нанесеним на неї візерунком, яку оздобили неандертальці ще 51 тисячу років тому.
- Інша команда археологів з’ясувала, що на території сучасної Європи зачатки індоєвропейських мов з’явилися завдяки вихідцям з півдня України.