За 12 років у світі на 20 відсотків знизилася захворюваність на ВІЛ. В Україні — зросла учетверо

За період між 2010 та 2021 роком у світі кількість нових випадків ВІЛ знизилася на 21,9 відсотка, але цей же показник в Україні зріс більш ніж учетверо. Але в Україні відбувся значний спад смертності — цей показник знизився на третину. Загалом же збільшення загальної кількості випадків, яке спостерігається в Україні та світі, частково можна пояснити покращенням лікування ВІЛ і продовженням тривалості життя пацієнтів з цією хворобою. Дослідження опублікували в журналі The Lancet HIV.

Захворюваність (А) та смертність (В) на 100 тисяч населення у світі у 2021-му. Темно-синій позначає найнижчий показник, темно-червоний — найвищий. GBD 2021 HIV Collaborators / The Lancet HIV, 2024

Захворюваність (А) та смертність (В) на 100 тисяч населення у світі у 2021-му. Темно-синій позначає найнижчий показник, темно-червоний — найвищий. GBD 2021 HIV Collaborators / The Lancet HIV, 2024

Як ситуація з ВІЛ в Україні співвідноситься зі світовими трендами?

Науковці проаналізували дані Глобального дослідження захворюваності (GBD) за 1990-2021 рік для 204 країн і територій, щоб оцінити частоту захворюваності, кількість нових випадків і рівень смертності від ВІЛ за цей період. Як виявилося, частота захворюваності на 100 тисяч населення між 2010 та 2021 роками у світі знизилася на 31 відсоток, а смертність — майже на 40 відсотків. Кількість носіїв ВІЛ зросла з 29,5 мільйона у 2010 році до 40 мільйонів у 2021.

Найгірша ситуація у боротьбі з ВІЛ в Африці на південь від Сахари: там ризик захворіти на ВІЛ протягом життя був найвищим — 8,7 відсотка, хоча і знизився, порівняно з 21,8 відсотка у 1995 році. У цьому регіоні була найвищою також частка людей, які живуть із неконтрольованою інфекцією, тобто не отримують достатнього лікування. У 2021 році таким пацієнтом був кожен сотий житель регіону. Але навіть у цьому регіоні поступово знижуються показники захворюваності та смертності, зокрема завдяки доконтактній профілактиці зараження серед людей з груп високого ризику.

Ситуація в Україні, де ризик зараження протягом життя зріс з 2,81 відсотка у 1995 році до 4,09 відсотка у 2010 та 17,72 у 2021, така ж, як і в більшості східно- та центральноєвропейських країн. У цьому регіоні зафіксували значне зростання частоти нових випадків, а місцями — і смертності. Автори дослідження пояснили це зростання тим, що в деяких країнах проводять недостатньо заходів для профілактики ВІЛ й утримання інфекції у пацієнтів на контрольованому рівні за допомогою ретровірусної терапії. Крім того, у цих країнах існує стигма стосовно людей, інфікованих ВІЛ, що заважає отримати вчасну діагностику та кваліфіковану допомогу.

За оцінками науковців, загалом у світі знижуватиметься частота захворюваності на ВІЛ і смертність від інфекції. Кількість людей, що живуть із ВІЛ, зросте до максимального значення 44,4 мільйона у 2039 році, після чого почне стабільно знижуватися. Але їхні передбачення свідчать, що лише деякі країни досягнуть цілі ООН зі зниження частоти захворюваності на ВІЛ на 90 відсотків між 2010 та 2030 роками. Це свідчить про необхідність впровадження додаткових заходів раннього діагностування, профілактики та терапії ВІЛ, а також збільшення їх доступності у регіонах, де покращення ситуації з ВІЛ не таке відчутне.

Які досягнення у лікуванні ВІЛ-інфекції

💉 У США схвалили перший ін’єкційний засіб для профілактики ВІЛ-інфекції: його достатньо отримувати раз на два місяці та він є ефективнішим за таблетки для доконтактної профілактики.

😷 У Берліні від ВІЛ за допомогою клітинної терапії вилікували вже сьомого пацієнта. Особливість цього випадку, у порівнянні з попередніми, у тому, що пацієнт отримав клітини лише частково стійкого до ВІЛ донора.

📖 Детальніше про нові методи лікування ВІЛ, перспективи їх використання та проблеми у їх розробці — читайте у нашому матеріалі «Приборкати демона».