Єдина відома жаба без легень виявилася з легенями

Вид жаби з Борнео, який довгий час вважалася єдиною відомою жабою без легень, виявився насправді з легенями. Ці органи дихання виявили під час повторного детального вивчення, яке також вказало, що легені не є основними структурами для постачання в організм амфібій кисню. Імовірно, жаба дихає головним чином через шкіру. Дослідження опублікували у журналі Current Biology.

B. kalimantanensis. Chien Lee

B. kalimantanensis. Chien Lee


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як не помітили легені?

Коли 2008 року науковці зробили розтин 11 борнейських жаб Barbourula kalimantanensis, їх здивувала відсутність у тварин легенів. Мішкуваті органи дихання присутні у всіх амфібій, за винятком одного виду безногих земноводних та кількох видів саламандр, що поглинають кисень поверхнею тіла. Оскільки B. kalimantanensis живуть у стрімких струмках, то вчені зробили висновок, що цим жабам достатньо кисню, що проникає з води через шкіру. Крім цього, легені могли б робити їх більш плавучими, тож вони б гірше протистояли сильним течіям.

Але у новій роботі науковці проаналізували музейні зразки двох жаб B. kalimantanensis вже не неозброєним оком, а за допомогою високоточної мікрокомп'ютерної томографії. Вона вказала, що в амфібій таки присутні легені, але дуже маленькі відносно тіла самої жаби. Тому вчені вважають, що вони не надто допомагають дихати, а скоріше є залишками колись повноцінних легень, що їх жаби втратили при пристосуванні до життя у бурхливих потоках. Тепер науковців цікавить, чи й інші види амфібій у подібних середовищах теж втратили здатність дихати легенями.

Інші дивні жабячі вміння

🔊 Жаби виявилися здатні пищати ультразвуком, щоб відбиватися від хижаків

🤫 Прозорі скляні жаби сховали свою кров під час сну в печінку, щоб не видаватися хижакам

👊 Жаби ага вдарили себе язиком по серцю при полюванні

😵 Найменші короткоголові жаби поплатилися за малість відчуттям рівноваги