Японський модуль відбив з Місяця посланий орбітальним апаратом NASA лазерний промінь

Японський модуль SLIM, що впав у вічну сплячку після місії на Місяці, відбив лазерний промінь, що йому з орбіти надіслала станція NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Будити SLIM не знадобилося — станція мусила лише влучити у розміщений на ньому у крихітний відбивач світла. І хоч це вдалося лише після 8 неуспішних спроб, лазерний експеримент довів, що подібні відбивачі можна використовувати на Місяці, наприклад, для точної навігації, розповідає NASA.

SLIM на знімку місяцехода, який він випустив на Місяць. JAXA / TOMY / Sony Group Corporation

SLIM на знімку місяцехода, який він випустив на Місяць. JAXA / TOMY / Sony Group Corporation

Як проводили лазерний експеримент?

Лазер, який використовувала LRO, насправді є частиною її висотоміра, який допомагає вимірювати відстань між станцією та поверхнею Місяця. Він не створювався для обміну сигналами з апаратами на супутнику, але став у пригоді, щоб перевірити ефективність світловідбивачів на борту SLIM, а раніше — індійського апарата «Вікрам».

Рефлектор, який помістили на SLIM. JAXA

Рефлектор, який помістили на SLIM. JAXA

Щоб успішно відбити сигнал від SLIM, команда місії LRO дочекалася, коли вона пройде прямо над модулем. Це сталося 24 травня, й відстань між апаратами склала 70 кілометрів. Особливістю експерименту стало те, що SLIM лежить на Місяці перевернутим, тож влучити у нього складніше, ніж було у «Вікрам». Утім, успіх свідчить, що навіть попри невдачі апаратів при посадці на Місяць, відбивачі на них лишаються справними, тому у майбутньому вони можуть стати частиною апаратів програми «Артеміда», слугуючи орієнтирами для астронатів та безпілотних апаратів.

  • Попри невдалу посадку SLIM все одно зміг випустити на поверхню Місяця два місяцеходи, а також пережив цілих чотири ночі на супутнику, хоч не був розрахований пережити й однієї.