Японський модуль SLIM, що впав у вічну сплячку після місії на Місяці, відбив лазерний промінь, що йому з орбіти надіслала станція NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Будити SLIM не знадобилося — станція мусила лише влучити у розміщений на ньому у крихітний відбивач світла. І хоч це вдалося лише після 8 неуспішних спроб, лазерний експеримент довів, що подібні відбивачі можна використовувати на Місяці, наприклад, для точної навігації, розповідає NASA.
Як проводили лазерний експеримент?
Лазер, який використовувала LRO, насправді є частиною її висотоміра, який допомагає вимірювати відстань між станцією та поверхнею Місяця. Він не створювався для обміну сигналами з апаратами на супутнику, але став у пригоді, щоб перевірити ефективність світловідбивачів на борту SLIM, а раніше — індійського апарата «Вікрам».
Щоб успішно відбити сигнал від SLIM, команда місії LRO дочекалася, коли вона пройде прямо над модулем. Це сталося 24 травня, й відстань між апаратами склала 70 кілометрів. Особливістю експерименту стало те, що SLIM лежить на Місяці перевернутим, тож влучити у нього складніше, ніж було у «Вікрам». Утім, успіх свідчить, що навіть попри невдачі апаратів при посадці на Місяць, відбивачі на них лишаються справними, тому у майбутньому вони можуть стати частиною апаратів програми «Артеміда», слугуючи орієнтирами для астронатів та безпілотних апаратів.
- Попри невдалу посадку SLIM все одно зміг випустити на поверхню Місяця два місяцеходи, а також пережив цілих чотири ночі на супутнику, хоч не був розрахований пережити й однієї.