Індійський модуль «Вікрам» відбив з Місяця лазерне світло для орбітального апарата NASA

Індійський посадковий модуль «Вікрам» відбив з поверхні Місяця лазерний промінь, який на нього відправив з навколомісячної орбіти апарат NASA LRO. Отриманий сигнал дозволив точно виміряти відстань між апаратами й став першим експериментом на шляху до розробки нової технології оцінки відстаней на Місяці. У майбутньому такий обмін лазерним світлом допоможе орієнтуватися апаратам, які доставлятимуть вантажі на супутник для астронавтів, розповідає NASA.

Так для LRO з орбіти виглядає «Вікрам». NASA’s Goddard Space Flight Center/Arizona State University

Так для LRO з орбіти виглядає «Вікрам». NASA’s Goddard Space Flight Center/Arizona State University

Як «Вікрам» відбив сигнал?

Перед відправленням на Місяць на борту «Вікрама» розмістили крихітний — шириною у п'ять сантиметрів — рефлектор, тобто пристрій який відбиває світло із мінімальним розсіюванням. Він складається з восьми кварцевих призм, щоб він міг відбити направлене з будь-якого напрямку світла, й не потребує жодного живлення для роботи. Схожий, але набагато більший рефлектор, на Місяці у 1969 році залишила місія «Аполлон-11». Тоді, вимірюючи за скільки часу лазерний сигнал із Землі відбивається від рефлектора, вчені уточнили відстань до Місяця. А тепер цю технологію вперше випробували з орбітальним апаратом. LRO, що в момент експерименту знаходився на відстані 100 кілометрів від «Вікрама» направив на його рефлектор лазерний промінь й успішно зареєстрував відбите світло. Й хоч зараз це не має практичного значення, у майбутньому такі рефлектори розмістять на апаратах програми «Артеміда», щоб за ними астронавти орієнтувалися на супутнику, а безпілотні космічні кораблі могли точно приземлятися у потрібному місці.

Рефлектор, за допомогою якого відбили лазерний промінь. NASA’s Goddard Space Flight Center

Рефлектор, за допомогою якого відбили лазерний промінь. NASA’s Goddard Space Flight Center

  • Модуль «Вікрам» з місяцеходом «Праґ'ян», з яким вони разом прибули на Місяць, завершили свою роботу у вересні минулого року. Обидва перейшли у сплячку із настанням місячної ночі.