Японські макаки залізли на спини плямистих оленів відпочити
Науковці дослідили поведінку японських макак, які залазили на спини плямистих оленів, і виявили, що тварини здебільшого роблять це під час відпочинку. Іншими причинами для такої поведінки були чищення шерсті, гра та навіть сексуальні взаємодії між макаками й оленями, імовірно, через відсутність партнерів серед макак. Такі результати розкривають особливості взаємодії між двома видами, але й піднімають питання того, які переваги отримують від неї самі олені. Дослідження опублікували в журналі Primates.

Різні види взаємодій між японськими макаками та плямистими оленями: сексуальна взаємодія (a), спільне пересування (b), відпочинок і грумінг (c) і гра (d). Alexandre Bonnefoy, Cameron Riki Joyce
Якою виявилася взаємодія видів?
Науковці і раніше фіксували те, як японські макаки (Macaca fuscata) залізали на спину плямистих, або японських оленів (Cervus nippon). Однак причини такої поведінки були не до кінця зрозумілими, тому дослідники провели 45 спостережень за взаємодіями оленів і макак у двох віддалених одна від одної локаціях в Японії. Як виявилося, у понад 96 відсотках випадків макаки відпочивали на спині оленів, у майже 40 відсотках взаємодія була пов'язана із сексуальною активністю, а ще майже по 13 відсотків припадали на гру та очищення шерсті, або грумінг.
Науковці сформулювали шість різних гіпотез для причин таких взаємодій. Перша передбачала, що сексуальні взаємодії відбувалися лише між макаками та оленями різної статі, імітуючи спарювання, але вона не підтвердилася, адже дослідники зафіксували такі взаємодії й між особинами однієї статі. Друга гіпотеза, яка передбачала використання оленів як транспорту також не підтвердилася, адже науковці не зафіксували подорожей макак на спинах оленів на великі відстані. Третя гіпотеза базувалася на тому, що в зимовий період макак часто помічали за лежанням на спині оленів, тож дослідники припустили, що тварини так зігріваються. Але загалом лежача позиція на спині траплялася не частіше за сидячу, тому для підтвердження цієї гіпотези потрібні подальші дослідження.
Четверта гіпотеза стосується того, що макаки використовують оленів як підтримку під час відпочинку і вона підкріплює п’яту, яка передбачає, що грумінг і гра з оленями допомагає підтримувати міжвидові відносини, а спільний відпочинок може бути першою ланкою таких відносин. Нарешті, шоста гіпотеза говорить: те, наскільки олені спокійно сприймають компанію макак, визначає рівень агресії між двома видами. Загалом науковці фіксували лише 10 спроб оленів скинути макак із себе, сім з яких були успішними. Різноманітність взаємодій між оленями та макаками свідчить про їхнє пристосування до співжиття, де обидва види мають певні переваги від взаємодії та не шкодять одне одному. Це важливо для розуміння еволюції зв’язків між видами та їх захисту в дикій природі.
Як різні види взаємодіють у природі
📸 Відеопастка на Алясці зафіксувала спільний напад ведмедя та вовка на лосиху та її дитинча, утім невідомо, хто вийшов із сутички переможцем.
🙈 А дослідження решток давнього морського ссавця сирени дослідники встановили, що на неї спочатку напав крокодил, а потім доїла акула — і сталося це все від 23 до 11 мільйонів років тому.
😱 В Австралії камера-пастка помітила незвичну взаємодію між єхидною та вомбатом, який знаходиться на межі зникнення, коли єхидна налякала дитинча вомбата.