Введені через ніс у мозок антитіла допомогли пацюкам після інсульту

Науковці використали моноклональні антитіла для лікування інсульту, доставивши їх у мозок через носову порожнину. Антитіла допомогли відновити нервові волокна у мозку та покращили рухові функції тварин після ураження. Про це зазначається у статті, яка буде доступна в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Getty Images / iStockphoto

Getty Images / iStockphoto

Як можна лікувати інсульт через ніс?

Лікування будь-яких пошкоджень мозку може бути складним завданням. На відміну від інших органів, мозок захищається гематоенцефалічним бар'єром, який дуже вибірково пропускає до нього з крові молекули, а отже, і лікарські препарати, особливо, такі великі як антитіла. Дослідники розробляють низку методів, щоб обійти це обмеження. Наприклад, вже вдавалося доставити протираковий засіб до пухлин мозку за допомогою ультразвуку, який збільшує проникність бар'єра.

Іншим потенційним способом є доставлення ліків через носову порожнину. Звідти вони можуть доставлятися безпосередньо до мозку через розгалуження нюхового або трійчастого нерва у слизовій оболонці або ж через капіляри. Такий підхід, наприклад, показав на тваринах доцільність щодо ліків проти хвороби Паркінсона. А зараз науковці Університету Цюриха з колегами спробували доставити до мозку препарат, що може допомогти відновитися після інсульту.

Чим намагалися лікувати інсульт?

Поки що досліди провели на лабораторних пацюках. Їм спричинили масивний інсульт, після чого стали лікувати моноклональними антитілами до сполуки Nogo-A, яка пригнічує ріст відростків нейронів та перебудову нервових мереж, що перешкоджає відновленню мозку після ураження. Ліки у складі розчину вводили раз на день через ніс протягом двох тижнів, після чого на шостий тиждень оцінювали ефективність терапії у порівнянні з пацюками, які отримували контрольні антитіла.

Як спрацював задум?

Вже за добу після введення антитіла успішно виявлялися в мозку. Після курсу лікування з'ясувалося, що у лікованих тварин утворилося суттєво більше нервових волокон, ніж у тварин, що отримали контрольні антитіла.

Позитивні зміни проявилися й у поведінці тварин. Моторні функції, які погіршуються при інсульті, тестували завданням, під час якого пацюкам слід було досягнути корм із полички, просунувши передню лапку в щілину у клітці. У лікованих антитілами до Nogo-A вправність після інсульту у цьому тесті поступово зростала і зрештою успішність склала у середньому 69 відсотків. Натомість у контрольних тварин залишилася на рівні 34 відсотків.

Отже, вчені показали, що моноклональні антитіла можна успішно вводити у мозок у терапевтичній концентрації через ніс, і що вони можуть допомогти відновити мозок після великого інсульту. Результати дають надію на нове ефективне й неінвазивне лікування пошкодження мозку, але лише наступні дослідження покажуть, чи спрацює підхід і на людях також.