Восьмитижнева медитація зробила жінок більш емпатичними до незнайомців

Восьмитижнева медитація майндфулнес, яка спрямована на відчуття власного тіла, зробила жінок більш емпатичними до незнайомців. Вона також допомогла зменшити розрив між співчуттям до близьких людей та незнайомих. Результати вказують на те, що медитація покращує нашу здатність розуміти інших та співпереживати їм, що може допомогти налагодити стосунки з людьми. Про це розповів New Scientist з посиланням на Товариство нейронаук.

Восьмитижнева медитація зробила жінок більш емпатичними до незнайомців. GIPHY

Восьмитижнева медитація зробила жінок більш емпатичними до незнайомців. GIPHY

Як відрізнялася емпатія до близьких та незнайомих людей?

Дослідники запросили 29 жінок для експерименту, у якому їм, їхнім партнерам і незнайомим людям прикладали пристрій, який викликає біль, як від опіку, але не завдає ран. Далі жінки дивилися на відео, як їхнім партнерам або незнайомцям прикладали цей пристрій, і мали оцінити рівень болю за шкалою від 0 до 10. Разом із цим фіксували активність їхнього мозку.

Як виявилося, рівень емпатії до партнерів був на 49 відсотків вищим, ніж до незнайомців. А під час перегляду відео з партнером у жінок активувалося передклиння — ділянка мозку, пов’язана зі сприйняттям себе. Цим науковці й пояснили більшу емпатію до партнерів, адже жінки частково асоціювали себе з партнерами.

Далі науковці відібрали 17 жінок, які протягом восьми тижнів проходили програму медитації, що включала щоденні домашні сесії по 45 хвилин і сесію на 2,5 години раз на тиждень. Уже після перших чотирьох тижнів це допомогло підвищити рівень емпатії, майже зрівнявши співчуття до близьких та незнайомих людей. Хоча науковці ще аналізують дані щодо мозкової активності учасниць експерименту, це дослідження вже розповідає більше про наше сприйняття себе та оточення.

Що науковці знають про емпатію

🐁 Емпатію здатні виявляти навіть миші, але виявилося, що самиці більш вправні у співчутті до чужого болю, аніж самці. На це вказав експеримент, де одній миші завдавали болю, а за поведінкою решти спостерігали науковці.

🐶🐷 З домашніх тварин більш співчутливими до людського плачу виявилися собаки, ніж мініпіги, — це може бути наслідком добору під час їх одомашнення. Але у свиней теж помічали ознаки співчуття — вони визволили родича з зачиненої кімнати.

🥃 У людей здатність до емпатії може приглушувати алкоголь, адже виявилося, що надмірне його споживання призводить до того, що людині потрібно більше зусиль для співчуття іншим порівняно з людьми, що не схильні випивати.