Свині визволили родича із зачиненої кімнати. Це може бути проявом співчуття

Свині проявили готовність допомогти у біді іншим, швидко взявшись визволяти родича, якого німецькі дослідники зачинили в окремій камері. Результати вказують, що тваринам може бути притаманне співчуття, йдеться у статті на bioRxiv.

Свиня визволяє закритого родича. Liza R. Moscovice et al. / bioRxiv, 2023

Свиня визволяє закритого родича. Liza R. Moscovice et al. / bioRxiv, 2023

Що у цьому дивного?

Допомога іншим часто не дає негайної вигоди, а іноді ще й супроводжується негативними наслідками для того, хто допомагає. Між тим, дослідження вже підтвердили схильність допомагати одне одному у приматів різних видів, китів, птахів та інших тварин. У людей ця риса часто випливає з розвиненого співчуття та здатності до самопожертви, які довгий час вважалися винятково людським надбанням. Тоді як у тварин готовність допомогти іншим у біді часто розглядають як спосіб досягти власних корисливих цілей. Що штовхає тварин на допомогу, вчені Дослідницького інституту біології свійських тварин вирішили протестувати на свинях (Sus scrofa domesticus). Ці тварини раніше демонстрували перейняття негативних емоцій при спостеріганні родичів у стресі, але тоді не мали можливості допомогти їм.

Як перевіряли свиней на співчуття?

Цього разу тваринам дали можливість обирати, чи допомагати родичу чи ні, до того ж у звичних для них домашніх умовах. Для цього 75 свиней розділили на групи по 9-10 тварин та розмістили у великі експериментальні загони, до яких приставили дві маленькі камери. Кожна камера мала віконце, через яке можна було до неї заглядати, а також двері з ручкою зовні, які свині навчилися відчиняти. Через тиждень, коли піддослідні призвичаїлися до нового дому, дослідники по одному закривали їх в одній з камер, яку можуть відчинити лише з загону, та спостерігали за поведінкою інших членів групи.

Схема експериментального загону з камерами. Liza R. Moscovice et al. / bioRxiv, 2023

Схема експериментального загону з камерами. Liza R. Moscovice et al. / bioRxiv, 2023

Закриті у маленькому приміщенні свині верещали та загалом проявляли дискомфорт, який могли бачити свині з їхньої групи у загальному загоні. І з'ясувалося, цього достатньо, щоб спонукати їх звільнити родича. У 85 відсотках випадків закриту тварину вивільнили одногрупники протягом 20 хвилини від початку, а у середньому — протягом 2,2 хвилини. Не всі однаково поспішали на допомогу — 33 були тими, що встигали першими звільнити родича у біді, до того ж деякі допомогли й чотирьом свиням. Двері відкривали у 2,4 раза швидше, якщо бачили всередині камери свиню в стресі. Натомість пусту камеру відкривали у 68 відсотках випадків, але витрачали на це вдвічі більше часу.

Автори вважають, що їхні результати вказують на наявність у свиней співчуття та готовності допомогти іншим. Між тим, без додаткових досліджень вони не виключають, що дії свиней були егоїстичними — можливо, визволяючи родича, що верещить і демонструє стрес, вони позбувалися джерела дискомфорту перш за все для себе.