Власниця дзеркала і меча з давньої британської могили виявилася кельтською воїнкою

Одне з найбагатших поховань залізної доби в Англії належало молодій жінці-воїну, з'ясували молекулярні біологи. Досі було невідомо, хто був похований у могилі, однак вченим вдалося отримати з 2000-річних решток зубів білки, які вказали на стать. Про роботу науковців розповідає видання The Washington Post.

Меч і дзеркало, виявлені у могилі. Historic England Archive

Меч і дзеркало, виявлені у могилі. Historic England Archive

Що це за поховання?

У 1999 році на фермі Гіллсайд, що на південному заході Англії, виявили могилу, яку датували 100-50 роком до нашої ери, коли у регіоні перебували кельти. З-поміж інших поховань цього часу могила відрізнилась багатством наповнення, однак довгий час археологам не вдавалося з'ясувати, кому поховання могло належати. Річ у тім, що у похованні одночасно лежали щит, меч і бронзове дзеркало — артефакти, які зазвичай не зустрічаються разом, оскільки з мечами й щитом зазвичай ховали чоловіків, а з дзеркалами — жінок.

Поховання воїнки. Isles of Scilly Museum Association

Поховання воїнки. Isles of Scilly Museum Association

Як визначили, що у похованні — воїнка?

Рештки людини, якій належала могила, збереглися дуже погано — вчені змогли дістати всього 150 грамів фрагментів кісток та зубів. За зубами вдалося встановити, що вік похованого складав 20-25 років, однак сильна деградація решток не давала можливості з'ясувати його стать. Визначити її вдалося дослідникам з Саутгемптонського університету, які спільно з колегами змогли виокремити із частин черепа фрагменти ДНК і з решток зубної емалі пептиди — короткі ланцюжки амінокислот, фрагменти білків. Аналіз показав, що з імовірністю у 96 відсотків рештки у могилі належали жінці.

Рештки, які вдалося дістати з поховання. S. Mays et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2023

Рештки, які вдалося дістати з поховання. S. Mays et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2023

Історичні знахідки, у тому числі поховання, свідчать, що жінки брали участь у бойових набігах кельтів на інші поселення, тому дослідники вважають, що і загибла була воїнкою. А враховуючи багате оздоблення її поховання, вона могла грати основну роль в організації бойових зіткнень.

Раніше ми розповідали про рештки жінки, які виявили на місці кораблетрощі галеона Королівського військового флоту Швеції «Ваза». Майже 60 років вважалося, що знайдені останки належали чоловіку, однак тепер, завдяки новому аналізу кісток. можна й побачити обличчя затонулої 400 років тому морячки, яке відтворили вчені.