Виявлено відповідальну за суб’єктивне сприйняття часу ділянку мозку

Науковці з Японії та США вияснили, що в суб’єктивному сприйнятті часу залучена супрамаргінальна звивина мозку. Дослідження показало, що її активність корелює з точністю оцінювання людьми пройденого проміжку часу, йдеться у статті вчених, оприлюдненій у журналі Journal of Neuroscience.

Що не так з часом?

Для людини час тече зовсім не з однаковою швидкістю. Наприклад, коли ми чекаємо в черзі він нестерпно тягнеться, а коли веселимося, то кілька годин можуть здатися хвилинами. Але чому ми так по-різному сприймаємо час? У новому дослідженні науковці трохи наблизилися до відповіді на це запитання. Вчені зосередилися на вивченні супрамаргінальної звивини головного мозку, оскільки деякі попередні дослідження вказували на те, що люди із пошкодженням в цій ділянці мали погіршене сприйняття часу.

Як проходило дослідження?

Дослідники просканували за допомогою магнітно-резонансної томографії мозок 18 учасників у той час, як вони спостерігали за сірими колами на екрані. Вони з’являлися на встановлений період часу період часу 30 разів поспіль. Цей процес назвали адаптаційним періодом. Учасники мали оцінити, як довго тривала демонстрація зображень на екрані. Після цього адаптаційного періоду піддослідним показали тестовий стимул - сірий хрест або білий шум на екрані. Потім знову просили оцінити час.

Завдяки процедурі адаптації дослідникам вдалося маніпулювати сприйняттям часу піддослідних.

Як це розуміти?

Коли тривалість показу сірого кола була довгою, то учасники недооцінювали тривалість показу тестового стимулу, а якщо короткою - то завищували тривалість останньої. Цікаво, що хибне сприйняття часу корелювало з тим, наскільки зниженою є активність нейронів супрамаргінальної звивини. Вчені припускають, що це вказує на перевтому нейронів цієї ділянки внаслідок експерименту із повторюваними подразниками. Щобільше нейрони втомлені, то гірше люди оцінювали реальний час.

Тобто, результати дослідження вказують на те, що саме активність цієї звивини впливає на суб’єктивне сприйняття часу в людей. Проте вчені кажуть, що їхня робота є лише першим кроком на шляху до повного розуміння цього процесу.