Виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай на території Королівства Тонга 15 січня 2022 року спричинило грозу з рекордною кількістю блискавок. У піковий час у вулканічній колоні відбувалося 2 600 спалахів щохвилини, пишуть американські науковці у журналі Geophysical Research Letters, про що повідомляє Американський геофізичний союз (AGU).
Блискавки, які вчені помітили на супутникових даних моменту виверження Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай. AGU / Youtube
👋 Підпишіться на наш телеграм-канал!
Звідки така потужність?
Блискавки з'явилися внаслідок сильного шторму над вулканом, спровокованого його виверженням. Через високоенергетичний викид магми на океанічному мілководді розплавлені породи почали випаровувати морську воду. Підіймаючись вверх, наелектризовані пар, вулканічний попіл та гази породжували потужні розряди. І завдяки дослідженню науковців, які поєднали супутникові дані про виверження Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, відомо, що виверження спровокувало 192 000 спалахів. У піковий період їх було 2 615 на хвилину, а деякі блискавки сягнули висоти у 20-30 кілометрів. Вчених також вразила кількість концентричних кілець блискавок, яких дотепер спостерігали лише поодинці та в набагато менших розмірах.
Кількість блискавок з початку виверження (синя та жовта лінії на графіку) та еволюція хмари попелу. Alexa R. Van Eaton et al., GRL, 2023
Результати означають, що спричинені вулканом бурі можуть призводити до інтенсивніших блискавок, ніж будь-які інші грози. Це знання згодиться при оцінюванні ризиків польотів в авіації, наприклад.
AGU / Youtube
Як ми писали раніше, масштабне виверження Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай спричинило в океані хвилю висотою 90 метрів та довжиною у 12 кілометрів.