Вітамін D запобіг розвитку розсіяного склерозу в пацієнтів з високим його ризиком

Високі дози вітаміну D запобігли розвитку розсіяного склерозу в пацієнтів з клінічно ізольованим синдромом — пошкодженням оболонки нервів, яке часто передує розсіяному склерозу. При цьому у пацієнтів не було пов’язаних із прийманням надмірної кількості вітаміну D побічних ефектів, таких як погіршення роботи нирок. Тож медики вважають, що приймання вітаміну D допоможе запобігати появі розсіяного склерозу в пацієнтів з високим його ризиком. Дослідження опублікували в журналі JAMA.

Розсіяний склероз і клінічно ізольований синдром призводять до порушення цілісності мієлінової оболонки (забарвлена у світло-коричневий) навколо нервів (забарвлені в блакитний). Tom Deerinck and Mark Ellisman, NCMIR

Розсіяний склероз і клінічно ізольований синдром призводять до порушення цілісності мієлінової оболонки (забарвлена у світло-коричневий) навколо нервів (забарвлені в блакитний). Tom Deerinck and Mark Ellisman, NCMIR

Скільки вітаміну D приймали для запобігання розсіяному склерозу?

Науковці обрали для клінічного випробування пацієнтів з клінічно ізольованим синдромом, які ще не приймали інші ліки для покращення стану при розсіяному склерозі, адже так могли оцінити ефективність саме вітаміну D. Ці пацієнти приймали високу дозу вітаміну D раз на два тижні, адже він може накопичуватися в організмі, упродовж двох років або поки в них не виявляли ознаки розсіяного склерозу. Одноразова доза вітаміну складала 100 тисяч міжнародних одиниць, що у 125 разів більше за денну норму для дорослої людини.

У групі людей, які кожні два тижні приймали високу дозу вітаміну D, 60 відсотків зрештою захворіли на розсіяний склероз, тоді як у групі тих, хто приймав плацебо, цей показник становив 74 відсотки. Крім того, приймання вітаміну D збільшувало час, протягом якого пацієнти ще не мали ознак розсіяного склерозу: з 224 днів у групі плацебо до 432 днів у пацієнтів, які приймали вітамін. Магнітно-резонансна томографія мозку пацієнтів, які приймали вітамін, показала вищу активність мозку та меншу кількість пошкоджених ділянок, ніж у групі плацебо.

І хоча приймання вітаміну D у великих дозах зазвичай призводить до негативних побічних ефектів через накопичення кальцію в організмі, у жодного пацієнта не виявили таких побічних ефектів, як ослаблення кісток і пошкодження нирок або серця. Імовірно, це пов’язано з прийманням вітаміну не щодня, а лише двічі на місяць.

Чим корисний вітамін D

💊 Приймання вітаміну D у поєднанні з добавкою омега-3 та помірною фізичною активністю сповільнило старіння у швейцарців старшого віку.

🫄 А от нестачу вітаміну D під час вагітності пов’язали з розвитком розладів аутистичного спектра в хлопчиків через надмірне вироблення в них тестостерону.

🍅 Запобігти дефіциту вітаміну D у світі можуть генетично модифіковані помідори, які науковці змусили виробляти вітамін у високих концентраціях.