Високе споживання вітаміну B3 пов'язали з вищим ризиком інсульту й інфаркту

Додавання до раціону харчової добавки у вигляді вітаміну B3 або споживання великої кількості продуктів із ним виявилося пов'язаним із вищим приблизно на 60 відсотків ризиком інсульту та інфаркту. Імовірно, зв'язок обумовлений тим, що вітамін у великій кількості може призводити до запальних змін у стінках судин. Про такий висновок пише New Scientist, а стаття опублікована у журналі Nature Medicine.

GIPHY

GIPHY


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як вітамін запідозрили у негативному впливі?

Вітамін В3, також відомий як нікотинова кислота та вітамін РР, відграє важливу роль у підтриманні здоров'я, тож його часто додають до харчових продуктів, зокрема у борошно та злаки. А оскільки останнім часом суттєво зростає споживання фастфуду, у якому багато борошна і злакових, то вчені дедалі частіше цікавляться, чи не має це збільшене споживання вітаміну В3 такого ж негативного впливу, як і його нестача.

Окремі давні дослідження припускали, що нікотинова кислота може допомогти у лікуванні й запобіганні хвороб серцево-судинної системи через здатність знижувати рівень холестерину. Однак більш сучасні дослідження вказали, що вітамін В3 не лише не дієвий проти серцево-судинних хвороб, а й у великій кількості може навіть підвищувати смертність. Тож дослідники Клівлендської клініки взялися дослідити зв'язок.

Як визначили ризики від вітаміну?

Вчені проаналізували зразки крові 2 331 пацієнта у США та 832 пацієнтів у Європі, які проходили скринінг на серцево-судинні захворювання. У зразках вчені, серед іншого, звертали увагу на метаболіти розщеплення нікотинової кислоти. Відтак їхні рівні зіставили із частотою розвитку серцево-судинних патологій, зокрема інсультів та інфарктів, у пацієнтів протягом трьох років. Як з'ясувалося, люди з вищими рівнями метаболітів вітаміну В3, які вказують на його вище споживання, принаймні на 60 відсотків частіше стикалися з серцево-судинними патологіями.

Прагнучи зрозуміти механізм, який стоїть за зв'язком, вчені провели досліди на мишах, яким підвищували рівень метаболіту вітаміну до показника пацієнтів. Зрештою у цих тварин відмітили запалення стінок судин. Тому науковці припускають, що саме через спричинення запальних процесів у судинах вітамін В3 у великих кількостях може зашкодити серцевому здоров'ю.

  • Водночас науковці продовжують відкривати й позитивні сторони вітамінів. Наприклад, з'ясувалося, що похідна речовина вітаміну А допомагає лікувати IV стадію меланоми.