Похідна речовина вітаміну А посприяла імунотерапії IV стадії меланоми

Американські науковці випробували на людях комбінований підхід до терапії меланоми — інгібіторами імунних контрольних точок та похідною речовиною вітаміну А, яка посилює ефективність імунотерапії. Таке лікування показало безпечність у тестуванні на пацієнтах і IV стадією меланоми та, за попередніми результатами, суттєво покращує результат імунотерапії. Відповідну статтю опублікували в журналі Clinical Cancer Research.

Тривимірна структура меланоми. National Cancer Institute / Unsplash

Тривимірна структура меланоми. National Cancer Institute / Unsplash

У чому полягає комбіноване лікування?

Імунотерапія раку інгібіторами імунних контрольних точок є обнадійливим новим терапевтичним підходом, який працює завдяки посиленню здатності імунної системи пацієнта боротися зі злоякісними клітинами. Утім, у багатьох випадках навіть він виявляється недієвим. Імунотерапії протистоїть, наприклад, накопичення популяції незрілих клітин, які пригнічують протиракові імунні процеси. Вчені з Університету Колорадо знайшли потенційний спосіб здолати цю перешкоду, доповнивши імунотерапію хімієтерапією.

Чим радять доповнити імунотерапію?

Оскільки клітини, які заважають працювати імунотерапії, є незрілими, то вчені припустили, що допомогти може сприяння їхній диференціації. Таку здатність показав, наприклад, препарат третиноїн — похідна речовина вітаміну А, яку вже застосовують для лікування лейкемії. Тож вчені випробували комбінацію із інгібітора імунних контрольних точок пембролізумабу та третиноїну на 24 пацієнтах із IV стадією меланоми, на якій наявні метастази.

Як спрацював підхід?

Дослідження проводилося в рамках І-ІІ фази клінічного випробування, тому наразі основною метою вчених було визначити безпечність лікування. Пацієнти добре перенесли терапію. Побічні дії від добавки третиноїну якщо були, то переважно у вигляді головного болю, втоми чи нудоти.

Поки що зарано говорити про ефективність з такою малою кількістю піддослідних, але попередні результати вселяють надію. За 15 місяців спостережень у 71 відсотка пацієнтів (у 17 людей) помітили позитивну реакцію на комбіновану терапію, яка проявлялася у зменшенні метастатичних пухлин, а у 50 відсотків пацієнтів удалося взагалі усунути прояви раку, досягнувши ремісії. 80 відсотків учасників проживали щонайменше рік. Ці результати вищі, ніж попередні, у яких тестували лише пембролізумаб.

Обстеження виявило, що в учасників, які зреагували на лікування, кількість клітин, що перешкоджають імунотерапії, знизилася у середньому на 49 відсотків, що, ймовірно, посприяло позитивним результатам. Автори вважають доповнення імунотерапії пембролізумабом третиноїном є відносно безпечним способом збільшити ефективність лікування.