Виснаження від тривалого виконання завдань, які потребують значного самоконтролю, збільшило агресію людей і викликало в їх мозку активацію дельта-хвиль, які зазвичай виникають під час сну. Це свідчить на користь гіпотези про «виснаження еґо», яка передбачає, що самоконтроль та сила волі залежать від ресурсів мозку та можуть вичерпуватися. Такі результати допоможуть запобігати конфліктам та професійному вигоранню після виконання складних завдань. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Як перевіряли гіпотезу про «виснаження еґо»?
До дослідження «виснаження еґо» залучили майже пів тисячі учасників, і протягом 45 хвилин частину з яких просили виконувати прості завдання, які потребують здебільшого автоматичних дій, а іншу частину — завдання, що потребують самоконтролю. Серед таких завдань були завдання на пригнічення емоцій, завдання, у яких учасникам на вимогу дослідників треба було дати правильну або неправильну відповідь на просте запитання, та тест Струпа на наявність ефекту затримки реакції при прочитанні слів, колір яких не збігається зі значенням слова.
Ділянки мозку, у яких в учасників, які виконували завдання на самоконтроль, спостерігалася поява дельта-хвиль. Ordali et al. / PNAS, 2024
Після таких вправ агресивність учасників перевіряли у грі «яструбів і голубів», де є два варіанти стратегії: кооперувати для отримання ресурсів, як голуби, або захоплювати чужі ресурси, як яструби. Учасники, які виконували завдання на самоконтроль, на 45 відсотків частіше схилялися до ролі яструба, ніж учасники з іншої групи, що свідчить про зростання агресії.
Мозкову активність частини учасників вимірювали за допомогою електроенцефалограми та зафіксували появу значної дельта-активності у фронтальних ділянках мозку у тих, хто виконував завдання на самоконтроль. Така активність нагадує активність мозку під час сну. Результати дослідження свідчать про те, що ментальне виснаження може знижувати здатність людей до самоконтролю, що впливатиме на рівень їхньої агресії та можливості брати участь у соціальних взаємодіях.
Що відомо про виснаження та втому
🩸 Причиною хронічної втоми можуть бути надмірне згортання крові та мікротромби у судинах — на це вказало попереднє дослідження.
🐶 Розв'язування арифметичних задач може викликати у людей стрес і, як виявилося, виявляти його здатні собаки — за запахом поту і диханням.
💻 До виснаження через Zoom-конференції виявилися більше схильними жінки, а наявність рухомого фону стала причиною погіршення цього стану.