Комета C/2024 S1, зафіксована цьогоріч проєктом ATLAS, не пережила зближення з Сонцем. Натомість 28 жовтня апарат SOHO зафіксував її розпад, коли вона проходила в найближчій точці до Сонця. До цього астрономи сподівалися, що комета переживе наближеня до Сонця та повернеться до Землі, ставши видимою неозброєним оком наприкінці жовтня — на початку листопада, як це сталося з найяскравішою кометою року, C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Відео її зникнення опублікували на сайті Space.com.
Що це за комета?
Комету C/2024 S1 (ATLAS) вперше виявили 27 вересня 2024 року за допомогою системи останнього сповіщення про зіткнення астероїдів із Землею ATLAS на Гаваях. Між 16 і 19 жовтня у комети спостерігалася серія спалахів, під час яких її яскравість зросла майже в 40 разів, а також з'явився хвіст. 23 жовтня 2024 року комета C/2024 S1 (ATLAS) досягла своєї найближчої точки до Землі, але не була достатньо яскравою для спостереження без оптичних приладів.
Після цього комета продовжила рухатися до Сонця, що ускладнило її наземні спостереження, і її можна було спостерігати лише за допомогою космічних телескопів. Перигелій, тобто найближча до Сонця точка орбіти, комети розташовувався всього за півмільйона кілометрів від поверхні зірки, що викликало сумніви щодо її здатності вижити після такого близького проходження. Коли 26 жовтня комета з'явилася в полі зору обсерваторії SOHO, її яскравість виявилася значно нижчою, ніж очікували астрономи, а згодом апарат зафіксував і саме зникнення комети в променях Сонця.
Які ще комети фіксував ATLAS
🪐 Зафіксовану цьогоріч системою ATLAS комету C/2024 L5 (ATLAS) Сатурн виштовхнув з Сонячної системи.
☄️ Відкрита в січні минулого року комета C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) виявилася однією з найяскравіших цього року.
🪨 Відкриту у 2019 та зруйновану у 2020 комету C/2019 Y4 (ATLAS) назвали фрагментом комети 1844 року.