Одна з найяскравіших комет цього року освітить нічне небо в жовтні

Одна з найяскравіших комет цього року скоро з’явиться в нічному небі після проходження нею найближчої до Сонця точки орбіти 27 вересня. Її можна буде побачити неозброєним оком на небі в період з 12 по 15 жовтня, а найкраща видимість для спостережень буде приблизно за годину після заходу Сонця, о 18:50-19:00. Про це розповів професор Джонті Горнер у статті The Conversation.

Очікувана видимість комети у нічному небі над Мельбурном, Австралія. Stellarium

Очікувана видимість комети у нічному небі над Мельбурном, Австралія. Stellarium

Яку комету можна буде спостерігати?

Комету C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) відкрили у січні 2023 року і виявили, що вона прийшла з хмари Оорта у внутрішню частину Сонячної системи. З 30 вересня комета продовжить наближатися до Землі, і 9-10 жовтня орбіта комети проляже між Землею і Сонцем, що призведе до збільшення її яскравості. Це явище спричинене розсіюванням сонячного світла на пилинках у кометній «атмосфері», яка формується внаслідок випаровування водяного льоду з поверхні ядра під дією сонячного опромінення. Якщо комета виявиться особливо пиловою, її яскравість може зрости до 100 разів.

Після 12 жовтня комета з'явиться на вечірньому небі та буде видимою неозброєним оком протягом кількох днів, коли її відстань до Землі становитиме 71 мільйон кілометрів. Щоб знайти її, слід орієнтуватися туди, де заходить Сонце і залишається світіння його променів. Коли комета почне віддалятися від Сонця, її ще можна буде побачити через біноклі або в телескопи. Для полегшення пошуків можна використовувати хвіст сузір'я Великої Ведмедиці як орієнтир і починаючи з 12 жовтня шукати комету на заході у напрямку, куди вказує цей хвіст.

Основна частина кометного хвоста, можливо, буде занадто слабкою для спостереження неозброєним оком, але її зможуть зафіксувати фотографи за допомогою хорошої оптики. Після цього комета буде швидко підійматися на небі, її яскравість поступово зменшуватиметься, і вона зникне з поля зору, віддаляючись від Сонця й Землі.

  • Лише місяць тому в небі над Філіппінами зафіксували падіння астероїда — він був настільки дрібним, що наближення його до Землі помітили лише за кілька годин до входження в атмосферу.