Видалення аденоїдів і мигдаликів у дитинстві підвищило ризик стресових розладів

Видалення аденоїдів або мигдаликів у дитинстві підвищило ризик появи стресових розладів у підлітків і молоді. Зокрема, ризик стресових розладів в учасників дослідження був вищим навіть у порівнянні з їхніми братами та сестрами, яким не проводили таку операцію. Це свідчить про стійкий зв’язок між видаленням аденоїдів і мигдаликів та стресовими розладами, незалежно від генетичної схильності чи впливу оточення. Такі результати спонукатимуть науковців вивчати причини такого зв’язку та шукати методи протидії йому чи альтернативні методи лікування інфекцій носа та горла, для яких застосовують видалення аденоїдів і мигдаликів. Дослідження опублікували в журналі JAMA Network Open.

Видалення аденоїдів і мигдаликів у дитинстві підвищило ризик стресових розладів. Unsplash

Видалення аденоїдів і мигдаликів у дитинстві підвищило ризик стресових розладів. Unsplash

Наскільки операція впливала на стресові розлади у майбутньому?

Науковці проаналізували дані майже чотирьох мільйонів дітей, підлітків і молоді зі Швеції, сформувавши дві когорти учасників. В одній тих, кому проводили операцію з видалення аденоїдів або мигдаликів, порівнювали з 10 відповідними їм за віком і статтю людьми, що не мали такої операції. У другій таких осіб порівнювали з їхніми братами чи сестрами, що не мали операції з видалення аденоїдів або мигдаликів.

Як виявилося, видалення аденоїдів або мигдаликів підвищувало ризик усіх стресових розладів на 43 відсотки, а посттравматичного стресового розладу — на 55 відсотків, порівняно з тими, кому ніколи не робили таких операцій. При цьому такий вплив зберігався, незалежно від статі, віку на момент операції чи часу після неї — навіть за 20 років після операції ризик залишався підвищеним.

Науковці припускають, що такий зв’язок можна пояснити підвищенням рівня запалення, яке може порушувати роботу мозку, в організмі через захворювання та саму операцію, а також пов’язаним з госпіталізацією стресом. Але майбутні дослідження мають зосередитися на виявленні першопричин такого зв’язку, щоб пацієнти розуміли усі ризики операції з видалення аденоїдів або мигдаликів.

Що відомо про вплив стресу

😱 Як виявилося, стрес у дитинстві може шкодити навіть бабакам — ті тварини, що рано втратили матір або пізно народилися, мали менші шанси на виживання та коротшу тривалість життя.

🐁 У дослідженні на мишах науковці встановили, що стрес здатен порушувати утворення спогадів і робити тварин більш боязкими, що може пояснити причини виникнення тривожних і стресових розладів і в людей.

🙂 А от зменшити рівень стресу в житті, як встановили дослідники, можна за допомогою видалення сторінки у Facebook. Але це має і недоліки — так люди ставали менш політично обізнаними.