Важку нудоту у вагітних спровокував сплеск виробленого плодом гормону

Важка нудота і блювота у вагітних виявилася реакцією матерів на різке підвищення рівня гормону GDF15, який виробляється самим плодом. Утім, досліди на мишах показали, що цих ефектів можна уникнути, якщо попередньо поступово підвищувати рівень цього гормону у вагітних. Тому відкриття допоможе створити ліки, яке полегшить протікання вагітності, повідомляє Science. Дослідження опубліковане в журналі Nature.

Pexels

Pexels

Чому варто боротися з нудотою у вагітних?

Блювота та відраза до запахів є доволі розповсюдженими симптомами вагітності, але приблизно у двох відсотках випадків, цей стан має особливо важку форму, відому як гіперемезис вагітних. Гіперемезис призводить до блювання по кілька разів на день, зневоднення, втрати ваги, а в деяких випадках — госпіталізації та потенційно небезпечних для плоду та самої вагітної ускладнень.

Раніші дослідження пов'язували такий стан вагітних із підвищеними рівнями гормону GDF15. А тепер американська дослідниця Марлена Фейзо (Marlena Fejzo), яка сама втратила дитину через гіперемезис, спільно з колегами з Британії та Шрі-Ланки змогли розібратися із механізмами впливу GDF15 на вагітних.

Що з'ясували про гормон науковці?

Гормон GDF15 присутній і у крові невагітних людей, але його рівень різко підвищується на ранніх термінах вагітності та поступово зростає протягом всієї вагітності. Щоб виявити, що впливає на рівень GDF15, науковці залучили до дослідження жінок, що мали різні зі своїми плодами генетичні варіанти GDF15. Так з'ясувалося, що основну кількість гормону виробляє сам плід, а не материнська кров.

Утім, спостереження за вагітними в першому триместрі, які мали рідкісний генетичний варіант GDF15, що призводить до аномально низького рівня цього гормону у крові, показали, що ці жінки навпаки мали вищий ризик розвитку гіперемезису. Лише коли плід успадковував той самий варіант GDF15, ризики суттєво знижувалися. Таким чином, просте підвищення рівня GDF15 не може пояснити різницю в тяжкості перебігу хвороби. Тож автори дослідження припустили, що причиною може бути чутливість матерів до гормону. Щоб перевірити здогадку, науковці провели експерименти з мишами.

Як допомогли миші?

Після того як вчені вкололи мишам одну велику ін'єкцію гормону, що імітувало його сплеск під час вагітності, тварини уникали їжі, що вказувало на їхній поганий стан. Але коли перед великою дозою GDF15 вчені ввели гормон так, щоб він поступово вивільнявся протягом трьох днів, побічних ефектів дослідники у мишей не помітили. Таким чином, попередня ін'єкція знизила чутливість мишей до гормону, що підтвердило ідею про зв'язок між гіперемезисом та чутливістю матерів до гормону. На думку вчених, створення лікування на основі введення GDF15 до вагітності, може допомогти знизити чутливість до цього гормону у матерів з групи високого ризику. Однак, знадобляться подальші дослідження на людях.

  • Ризик ускладнень під час вагітності росте разом із підвищенням температури повітря. З'ясувалося, що спека пов'язана з серцево-судинними проблемами, особливо під час третього триместру вагітності.