Вакцинація дітей від вітряної віспи вбереже від інфекції й дорослих

Дослідження данських науковців підтвердило доцільність загальної імунізації дітей проти збудника вітряної віспи. У довгостроковій перспективі масове щеплення допоможе зменшити кількість інфікувань, ускладнень і смертей у всіх вікових групах, відмічають автори у журналі PLoS Global Public Health.

Ілюстрація вірусу вітряної віспи. Roger Harris / Science Photo Library

Ілюстрація вірусу вітряної віспи. Roger Harris / Science Photo Library

Навіщо вакцинуватися від вітряної віспи?

Вітряна віспа, яка спричиняється вірусом варіцелла-зостер з групи герпесвірусів, є вкрай заразним захворюванням. Здебільшого воно вражає дітей до п'яти років і проявляється підвищенням температури та характерним висипом на шкірі, що минають протягом одного-двох тижнів. Але зрідка вітряна віспа ускладнюється пневмонією, важким ураженням нервової системи, приєднанням бактеріальної інфекції, що можуть закінчитися і смертю. Та навіть після одужання вірус зберігається в нервових клітинах протягом усього життя й може повторно активуватися в дорослому віці, спричиняючи оперізувальний герпес — утворення вкрай болючого висипу на шкірі за ходом уражених чутливих нервів. Іншою загрозою від варіцелла зостер є набагато важче протікання вітряної віспи у дорослому віці, ніж у дитинстві.

Щоб зменшити тягар, не в останню чергу економічний, від вірусу вітряної віспи, у низці країн світу у графік щеплень дітей внесена імунізація проти варіцелла-зостер. В інших країнах цього робити не поспішають. Є занепокоєння, що з більшою кількістю захищених дітей вірус частіше уражатиме дорослих, які не вакциновані. Інша думка, що вже перехворілі дорослі можуть мати частіше оперізувальний герпес, оскільки менше стикатимуться з вірусом зовні (наприклад, від хворих дітей), тож їхня імунна система буде менш тренованою і їй буде важче стримувати вірус усередині. Наскільки ці побоювання справедливі, взялися з'ясувати вчені Орхуського університету та фармацевтичної компанії Merck & Co — одного з виробників вакцини проти варіцелла-зостер.

Яким чином захист дітей допоможе дорослим?

Науковці, які базуються в Данії, де немає обов'язкової вакцинації від вітряної віспи, вирішили спрогнозувати, як змінилася б ситуація у наступні 50 років, якби щеплення дітей стали обов'язковими. Вони розглядали шість варіантів імунізації, зокрема одновалентною вакциною або чотирьохвалентною, яка скомбінована з вакциною проти кору, паротиту й краснухи, а також з різним інтервалом між двома дозами.

Результати показують, що всі шість стратегій суттєво скоротили б у Данії інфікування вірусом варіцелла-зостер — із 1 161 випадку на 100 000 осіб до 16-35 випадків. Частота госпіталізацій через інфікування скоротилася б на 93-94 відсотки, смертність — на 91-92 відсотки, а випадки оперізувального герпесу — на 9 відсотків. Менша захворюваність через вірус вітряної віспи стосувалася усіх груп людей, зокрема підлітків та дорослих. Тож результати свідчать про доцільність внесення вакцини проти вітряної віспи в національні календарі щеплень дітей.

одновалентною
Яка захищає лише від одного виду чи штаму збудника.