Вакцина від оперізувального герпесу зменшила ризик деменції

Вакцинація від оперізувального герпесу, або герпесу зостер, зменшила ризик деменції в людей віком понад 80 років. Як вважають науковці, це пов’язано з пригніченням повторної активації вірусу герпесу чи зі впливом вакцинації на імунну систему, яка починає протидіяти процесам у мозку, що призводять до деменції. Утім для використання вакцинації від оперізувального герпесу як засобу протидії деменції потрібні подальші дослідження її ефективності. Дослідження опублікували в журналі Nature.

Вакцина від оперізувального герпесу зменшила ризик деменції. GIPHY

Вакцина від оперізувального герпесу зменшила ризик деменції. GIPHY

Як дізналися про вплив вакцинації на ризик деменції?

Хоча про зв'язок інших типів герпесу з деменцією було відомо давно, досі науковцям було відомо мало про те, як на ризик деменції впливає оперізувальний герпес, який викликає той же вірус, що викликає вітряну віспу. Дослідники використали псевдоекспериментальний підхід: порівнювали медичні дані людей, які на момент запуску програми вакцинації від оперізувального герпесу у Вельсі вже не могли отримати вакцину через досягнення віку 80 років, і всього на кілька тижнів молодших за них людей, що все ж отримали вакцину. За цими людьми спостерігали протягом семи років після вакцинації, фіксуючи у них прояви деменції.

Як виявилося, у наступні сім років вакциновані від оперізувального герпесу люди мали на 20 відсотків нижчий ризик деменції, ніж ті, хто не вакцинувався. При цьому захист від деменції був більш ефективним для жінок, ніж для чоловіків. Науковці перевірили свої результати на іншій групі людей з Вельсу й Англії, аналізуючи частоту смертей від деменції в тих, хто отримав або ні вакцину від оперізувального герпесу. Як з’ясувалося, і ризик смерті від деменції був нижчим у тих, кого вакцинували від герпесу.

Як герпес пов’язаний із деменцією

👵 Зараження вірусом простого герпесу виявилося пов'язаним із вдвічі більшим ризиком розвитку деменції, але не хвороби Альцгеймера в літньому віці.

🧠 А от зараження саме генітальним герпесом пов’язали зі стоншенням кори головного мозку, що може бути передумовою деменції.

🤕 Ще збільшити ризик хвороби Альцгеймера в носіїв герпесу можуть навіть слабкі повторювані травми голови, які заново активують «сплячий» вірус.