Люди з герпесом виявилися вдвічі схильнішими до деменції

Носійство вірусу простого герпесу, який спричиняє простуду на губах та генітальний висип, виявилося пов'язаним із вдвічі більшим ризиком розвитку деменції в літньому віці. На це вказало довготривале спостереження за людьми похилого віку із моніторингом їхнього носійства поширених вірусів. Що стоїть за зв'язком, поки що невідомо, однак дослідження дає надію, що запобігти деменції можливо використанням препаратів проти герпесвірусу, пише New Atlas. Стаття науковців вийшла у Journal of Alzheimer’s Disease.

GIPHY

GIPHY


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що вказало на зв'язок деменції та герпесу?

Науковці Університету Уппсали та Університету Умео залучили до дослідження 1 002 70-річних шведів. На момент початку дослідження жоден не мав деменції, однак за ними спостерігали протягом 15 років, визначаючи, у кого за цей час когнітивне порушення розвинулося. При цьому увагу звертали на те, чи є в крові учасників антитіла, які з'являються після інфікування, до вірусу простого герпесу та цитомегаловірусу — двох видів вірусів, які уражають більшу частину дорослого людського населення.

За час спостереження деменція виникла у 7 відсотків учасників. І з них 82 відсотки були носіями антитіл до вірусу простого герпесу. Статистичні розрахунки вказали, що носійство цих антитіл пов'язане з у 2,26 раза більшим ризиком деменції, ніж у загальної популяції. Між тим, асоціації конкретно з хворобою Альцгеймера — найпоширенішою деменцією літніх — не виявили. Імовірно, через малу кількість пацієнтів з цим діагнозом серед учасників. Науковці вважають, що у наступних дослідженнях слід перевірити можливість використання препаратів проти герпесвірусу для зниження ризику деменції.

  • Попри те, що окремі фактори збільшують ризик деменції, знизити їх можуть зміни способу життя. З'ясувалося, навіть у людей із генетичною передумовою деменції дотримання семи рекомендацій кардіологів, зокрема слідкування за рівнем глюкози й холестерину у крові та фізична активність, знижують ризик майже вполовину.