Єдина таблетка вакцини захистила від гострої кишкової інфекції
Одна таблетка вакцини захистила учасників другої фази клінічних випробувань від гострої кишкової інфекції, спричиненої норовірусом. Вона не лише стимулювала вироблення антитіл проти вірусу, але й зменшила кількість його частинок у випорожненнях, що свідчить про здатність вакцини запобігати передачі вірусу між людьми. Оскільки норовірусна інфекція часто спричиняє спалахи в школах і дитячих садочках, а у важких випадках може призвести до потрапляння до лікарні, то така вакцина допоможе захистити дітей, чий імунітет не завжди може впоратися з вірусом. Дослідження опублікували в журналі Science Translational Medicine.
Як працює вакцина в таблетках?
Оскільки наразі немає жодної сертифікованої вакцини від інфекції норовірусом, або вірусом Норволк, науковці створили нову векторну вакцину в таблетках. Вона містила нездатний розмножуватися аденовірус як вектор, тобто носій, білка оболонки норовірусу VP1. За цим білком імунна система здатна розпізнавати вірус, тому після контакту з ним краще може впоратися з майбутньою інфекцією.
Вакцину в таблетках тестували на 165 добровольцях, половина з яких отримала плацебо, а інша — одну таблетку з вакциною. На 28 або 56 день після вакцинації 141 учасник взяв участь у другому етапі випробування, де їм орально вводили частинки норовірусу. Надалі в учасників визначали симптоми інфекції, такі як нудота, блювота та діарея, протягом 5-8 днів, після чого виписували з лікарні, якщо стан був задовільний. Крім того, у калі та блювотинні визначали кількість частинок вірусу, адже це впливає на здатність людини передати інфекцію іншим.
У вакцинованій групі було на 30 відсотків менше хворих на норовірусну інфекцію, а також учасники з цієї групи мали меншу інтенсивність симптомів хвороби, зокрема блювоти. Вакцинація збільшувала кількість специфічних до вірусу антитіл IgA та IgG в плазмі крові. Їх рівень був у 8,76 і 5,68 раза вищим, ніж у групі плацебо. А частка учасників, у яких в калі та блювотинні виявляли частинки норовірусу, була майже вдвічі меншою серед вакцинованих, ніж у групі плацебо. Оскільки вакцинація не викликала серйозних побічних ефектів, а вакцину в таблетках легше використовувати, то вона може бути ефективною у протидії спалахам гострих кишкових інфекцій.
Від яких хвороб тестують ліки в таблетках
🐒 Противірусний препарат у таблетках обельдезивір, який вже виявився ефективним проти коронавірусу, також допоміг побороти гарячку Ебола — поки лише в макак.
💊 Проти іншого тропічного захворювання, сонної хвороби, допоміг експериментальний препарат у таблетках, замінивши тривалий курс лікування за одне приймання.
💉 А в США, навпаки, таблетки для профілактики ВІЛ запропонували замінити першим ін’єкційним препаратом. Він виявився більш ефективним і його достатньо приймати раз на два місяці.