Таблетки проти гарячки Ебола врятували макак від смерті

Противірусний препарат обельдезивір виявився ефективним як перші ліки від гарячки Ебола у вигляді таблеток у випробуванні на приматах — крабоїдних макаках і макаках резус. Як зазначають дослідники, під час спалахів цієї хвороби ліки у формі таблеток дозволять надати медичну допомогу більшій кількості людей. Дослідження опублікували в журналі Science Advances.

Зображення вірусу Ебола під скануючим електронним мікроскопом. NIAID

Зображення вірусу Ебола під скануючим електронним мікроскопом. NIAID

Як діють нові ліки від гарячки Ебола?

Науковці проводили випробування на тваринах препарату обельдезивір, який має противірусну дію проти широкого спектра РНК-вірусів, зокрема коронавірусу. Попередні дослідження на приматах вже показали, що цей препарат є ефективним проти суданського еболавірусу (Orthoebolavirus sudanense), а зараз його випробовували проти заїрського еболавірусу (Orthoebolavirus zairense), який швидше передається між людьми, тож частіше викликає масштабні спалахи й епідемії.

Як виявилося, за умови початку лікування в межах 24 годин після зараження вірусом Ебола обельдезивір захистив крабоїдних макак (Macaca fascicularis) і макак резус (Macaca mulatta) від смерті через хворобу у 80 і 100 відсотках випадків відповідно. Лікування протягом десяти днів однією таблеткою на день знизило рівень частинок вірусу в організмі приматів, запобігши надмірному запаленню та сприяючи специфічній імунній відповіді організму на збудник.

Таке використання препарату називають постконтактною профілактикою. Вона може допомогти запобігти прояву важких симптомів у людей, які щойно заразилися вірусом Ебола. Для початку використання обельдезивіру на людях, потрібні подальші дослідження для визначення його ефективності та безпечної дози.

  • Постконтактна профілактика гарячки Ебола є особливо важливою з огляду на те, що сам вірус може зберігатися в спермі чоловіків, які перехворіли ще три роки тому.
  • Тим часом в Руанді вже почали тестувати на людях перші ліки від лихоманки Марбург, яку викликає вірус з тієї ж родини, що й вірус Ебола.