В океані Енцелада знайшли синильну кислоту. Вона свідчить про придатність супутника для життя

У шлейфах водяної пари, яка виривається з поверхні супутника Сатурна Енцелада, астрономи виявили синильну кислоту — потенційну ознаку придатності до життя океану Енцелада. Попри те, що сполука є токсичною, вона є універсальною молекулою, яка служить для утворення амінокислот і може сприяти появі на супутнику життя, схожого до того, яке є на Землі, повідомляє про відкриття NASA. Стаття вчених опублікована у Nature Astronomy.

Зображення шлейфів, які вириваються з Енцелада, яке отримала «Кассіні». NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute<br>

Зображення шлейфів, які вириваються з Енцелада, яке отримала «Кассіні». NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

Чому саме на Енцеладі шукають життя?

У 2014 році космічна станція «Кассіні» довела, що під крижаною поверхнею Енцелада знаходиться океан, частинки якого вириваються у космос з розломів на поверхні супутника. Зібрані з цих шлейфів зразки одразу виявили, що у них міститься не лише вода й вуглекислий газ, а і метан та водень, які можуть свідчити про мікробіологічні процеси на океанічному дні. Утім, сліди інших сполук, які могли б вказувати на життя під кригою Енцелада, виявилися занадто слабкими, щоб їх можна було однозначно ідентифікувати. Виявити нові «будівельні для життя» молекули вдалося науковцям Каліфорнійського технологічного інституту.

Як виявили сполуку?

Для свого дослідження вчені вирішили повторно проаналізувати дані інструментів «Кассіні», які аналізували зразки викидів з Енцелада. Однак, на відміну від попередніх досліджень, які базувалися на лабораторних експериментах та геохімічному моделюванні, цього разу дослідники зосередилися на статистичному аналізі. Науковці обрали 50 сполук, які найбільш імовірно можуть бути присутні на Енцеладі, а потім змоделювали, як би вони могли виглядати у даних «Кассіні». Порівнюючи результати, вчені відзначили, що з високою імовірністю станція зареєструвала у шлейфах Енцелада крім синильної кислоти ще етан, ацетилен і метанол. На думку дослідників, ці сполуки свідчать про різноманітне хімічне середовище на Енцеладі, сприятливе для синтезу сполук, необхідних для появи життя.

Що ще відомо про океан Енцелада?

🌊Моделювання вказало, що океан на супутнику можуть розганяти потужні течії

🪐Викиди з Енцелада оточують Сатурн «бубликом» водяної пари

✨А фосфору в океані супутника може бути навіть більше, ніж у земних океанах