Океан Енцелада виявився багатим на фосфор

Науковці змоделювали в лабораторії хімічний склад океану на супутнику Сатурна Енцеладі та дійшли висновку, що він може бути багатим на фосфор – один зключових елементів, необхідних для появи життя, подібного земному. За оцінками вчених, завдяки лужному середовищу в океані Енцелада вміст фосфору може бути принаймні у сотню разів вищим, ніж в океанах на Землі. Свої висновки дослідники опублікували у Nature.

Зображення Енцелада з гейзерами, яке отримала «Кассіні» у 2009 році. NASA / JPL-CALTECH / SSI

Зображення Енцелада з гейзерами, яке отримала «Кассіні» у 2009 році. NASA / JPL-CALTECH / SSI

Що відомо про океан Енцелада?

Численні спостереження за Енцеладом свідчать, що під його крижаною поверхнею прихований глобальний океан. Крім того, вода проривається і назовні — через гейзери у розломах на поверхні супутника. Хімічний склад цих гейзерів вдалося дослідити космічній станції «Кассіні», яка зібрала проби поблизу

зовнішнього кільця Сатурна, до якого постійно долітають викиди з гейзерів Енцелада. Мас-спектрометричний аналіз крижаних частинок показав, що в океані Енцелада містяться натрій, калій, хлор і гідрокарбонати. У новому дослідженні вчені з Німеччини, Японії та США вирішили повторно проаналізувати зібрані «Кассіні» дані на вміст в океанічних частинках фосфатів натрію, аби оцінити, чи може океан Енцелада бути багатим на фосфор.

Чому шукають фосфор?

Фосфор належить до одного з ключових елементів, необхідних для біологічних процесів. Зокрема він потрібен для синтезу РНК, ДНК та інших біомолекул. Досі фосфор ще не вдавалося виявити за межами Землі. Щоб дослідити, скільки фосфору може бути на Енцеладі, науковці проаналізували дані про 345 крижаних частинок, у спектрах яких «Кассіні» виявила маркери ортофосфатів. Відтак дослідники змогли відтворити їхню концентрацію у всьому океані супутника, використовуючи дані геохімічних моделювань, які свідчать, що середовище в океані помірно лужне.

Вчені дійшли висновку, що фосфору у формі ортофосфатів може бути принаймні у 100 разів більше, ніж в океанах на Землі. Однак, в океані Енцелада солі розподілені нерівномірно, тому фактична концентрація фосфору може бути вищою у верхніх шарах води та нижчою ближче до дна, вважають науковці.

Дані «Кассіні» допомогли астрономам дізнатися багато подробиць про океан Енцелада. Наприклад, уточнити, чи є у ньому течії, а також оцінити солоність. Більше про океани під крижаними панцирами супутників ми розповідали у нашому тексті «Прихований океан».