В ізраїльській печері знайшли сховок 1 900-річних римських мечів

Археологи натрапили в національному парку Ейн-Геді на узбережжі Мертвого моря на чотири мечі римської доби, заховані у печері. Вік знахідок оцінили в близько 1 900 років, попри який зброя чудово збереглася, відмічає Управління старожитностей Ізраїлю на своїй сторінці у фейсбуці.

Мечі з печери біля Мертвого моря. Israel Antiquities Authority

Мечі з печери біля Мертвого моря. Israel Antiquities Authority

Кому належали мечі?

Чотири мечі, а також давньоримський метальний спис пілум, вчені знайшли випадково у щілині невеликої печери у важкодоступній скельній місцині нацпарку. Імовірно, її забрали юдейські повстанці від повержених римських солдатів, які були дислоковані в Юдеї у римський період, або ж їх зібрали з поля бою. Але очевидно, що ті хто привласнив мечі і спис, не хотіли, щоб їх знайшли римляни, тож заховали трофеї. Вчені ще досліджуватимуть історію знайденої зброї, а зокрема — чи пов'язана вона з повстанням Бар-Кохби 132-136 років, коли населення Юдеї повстало проти римської влади та місцевих рабовласників.

Діставання меча зі щілини печери. Israel Antiquities Authority

Діставання меча зі щілини печери. Israel Antiquities Authority

Як відмічають фахівці, попри майже двотисячолітній вік, мечі надзвичайно добре збереглися. Три із них виявили із залізним лезом в дерев'яних піхвах. Вони мають витончені руків'я з дерева й металу. Три мечі мали довжину леза близько 60-65 сантиметрів, і їх визначили як римські мечі типу спата, а четвертий мав коротший клинок приблизно в 45 сантиметрів і кільцеподібне верхів'я. Це була типова для римських солдатів того часу зброя.

Дослідники розповідають про нову знахідку. Israel Antiquities Authority Official Channel / Youtube

  • Ізраїль багатий і на старіші артефакти. Зокрема, там знайшли зразок абетки, датований 1 500-ми роками до нашої ери.