В Іспанії знайшли найдавніше у Західній Європі обличчя людини. Йому понад мільйон років
У печері в Іспанії археологи знайшли найдавніший у Західній Європі фрагмент обличчя давньої людини віком від 1,1 до 1,4 мільйона років. Як вважають дослідники, він належав людині прямоходячій або іншому дуже схожому на неї виду. Така знахідка свідчить про те, що понад мільйон років тому в Західній Європі могли проживати два види давніх людей: людина прямоходяча та людина-попередник, яку досі вважали найдавнішим видом людини в Європі. Дослідження опублікували в журналі Nature.
Що дізналися про давніх людей у Західній Європі?
Під час розкопок у печері Sima del Elefante на півночі Іспанії археологи виявили фрагмент кісток обличчя давньої людини, який не був схожим на обличчя людини-попередника (Homo antecessor), чиї рештки віком 800-900 тисяч років раніше знаходили поблизу. Натомість він мав менш виражені кістки носа, як у прямоходячої людини (Homo erectus). Утім через неможливість точного визначення виду, науковці назвали його Homo affinis erectus, тобто споріднений з прямоходячою людиною.
Цей новий вид людини виявився найстарішим у Західній Європі, і другим найстарішим у Європі — старішим за нього є тільки вид Homo georgicus, який жив на території Грузії близько 1,8 мільйона років тому. На зубах цього представника знайшли сліди користування примітивними зубочистками. Науковці сподіваються, що подальші розкопки в цій печері допоможуть краще зрозуміти спосіб життя цих давніх людей і причини, з яких він вимер і його замінила людина-попередник.
- Докази співіснування двох видів давніх людей знайшли і в Африці: майже півтора мільйона років тому два цих види майже одночасно залишили сліди на одній ділянці.
- А час поселення людей сучасного типу на території Європи відсунули ще на 10 тисяч років тому, підтвердивши, що вони протягом тривалого часу співіснували з неандертальцями.