В Ісландії зареєстрували найшвидший потік магми у світі

Виверження вулкана в Ісландії у листопаді 2023 року породило найшвидший відомий потік магми. При утворенні тріщини магма витікала з неї на рівні близько 7 400 кубічних метрів на секунду, побивши на два-три порядки рекорди минулих вивержень, що відбулися у 2021-2023 роках теж в Ісландії. Про рекорд повідомляє New Scientist з посиланням на статтю у журналі Science.

Виверження вулкана в Ісландії 14 січня. HALLDOR KOLBEINS / AFP via Getty Images

Виверження вулкана в Ісландії 14 січня. HALLDOR KOLBEINS / AFP via Getty Images


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що сталося в Ісландії?

Науковці Ісландського університету в Рейк'явіку використовували наземні датчики та супутникові дані для моніторингу вивержень на півострові Рейк'янес наприкінці минулого року. Як засвідчили дані, все почалося з накопичення магми на глибині кількох кілометрів під регіоном Свартсенгі, де розташована гідротермальна станція, що постачає теплу воду до популярного серед туристів курорту «Блакитна лагуна». 10 листопада поблизу утворилася масивна тріщина глибиною кілька кілометрів і довжиною 15 кілометрів. Коли вона відкрилася, то магма стала витікати з неї на безпрецедентній потужності. Вона у сто разів перевищувала швидкість вивержень у 2021, 2022 та 2023 роках у сусідньому регіоні Фаґрадальсф'ятль. 18 грудня вздовж цієї ділянки почалося так зване тріщинне виверження, яке тривало три дні, а 14 січня сталося наступне, дводенне виверження, яке досягло міста Гріндавік, жителів якого евакуювали.

  • Інтенсивність виверження вулканів можна оцінювати за бульбашками у магмі. І завдяки врахуванню неоднорідності їх зародження, вчені змогли краще змоделювати руйнівний потенціал виверження.