В Іраку археологи знайшли сліди найранішого формування централізованої влади, яке відбулося ще у IV тисячолітті до нашої ери. Поселення у Шакхі Кора в іранському Курдистані зберегло ознаки того, що люди працювали там за їжу — зокрема, глиняні миски, які могли використовувати для роздачі їжі. Утім така примітивна форма централізованої влади не збереглася надовго, адже місцеві мешканці покинули велике поселення, а наступні свідчення про існування централізованої влади в регіоні з’явилися на 1500 років пізніше. Дослідження опублікували в журналі Antiquity.
Як миски пов’язали з централізованою владою?
Археологи досліджували поселення Шакхі Кора на півночі Іраку, де найдавніші знахідки свідчать про існування малих домогосподарств, не об’єднаних центральною владою. Натомість пізніші знахідки, які датують 4000-3100 роками до нашої ери, свідчать про експансію південномесопотамської культури Урук. Зокрема, на це вказала характерна форма глиняних мисок зі скошеними краями.
Як вважають дослідники, вихідці з міста Урук, розташованого на 355 кілометрів на південь, повпливали на місцеві традиції, намагаючись ввести централізовану владу. У мисках знайшли сліди м’ясних супів або печені, які могли роздавати робітникам в обмін на їхню працю. За підрахунками археологів, в одному місці могли одночасно збиратися сотні людей.
Дослідження ізотопів також вказало на те, що поблизу поселення випасали стада кіз, чиє м’ясо і могли використовувати для винагородження працівників. Але після періоду існування таких домогосподарств, які покладалися на працю інших людей, поселення у Шакхі Кора було покинуте, що може свідчити про те, що місцеві спільноти відкинули централізовану владу.
Що ще відомо про давні поселення
🍽 В Іраку раніше вже відшукали давню їдальню віком 4 700 років, що містила рештки посуду, печі та охолоджувальної конструкції для продуктів.
⚒️ У стародавньому Ефесі на території сучасної Туреччини відкопали рештки візантійського ділового кварталу з їдальнею та майстернею VII століття нашої ери.
🌋 А давні єгиптяни могли тимчасово покинути портове місто Береніс у 200-х роках до нашої ери через багаторічні посухи, спричинені виверженням вулкана.