Австрійські археологи розкопали в стародавньому місті Ефес рештки візантійського ділового кварталу, який перестав існувати VII століття нашої ери. Численні добре збережені артефакти вказали, що в будівлях колись були їдальня, магазин сувенірів і ламп, а також майстерня. Про знахідки повідомляється в пресрелізі Австрійської академії наук.
👋 Підпишіться на наш телеграм-канал! А ще у нас є ютуб 🎬
Що це за місто?
Ефесом називають стародавнє місто, розташоване на території сучасної Туреччини. Воно має багату історію, яка починається приблизно XV століттям до нашої ери й триває аж до XV століття нашої ери. У різні періоди він був під правлінням різних народів, але протягом довгого часу залишався важливим культурним та політичним портовим містом, про що свідчать численні рештки на його території, включно з грандіозною бібліотекою Цельса, руїнами храму Артеміди, що входить до Семи чудес стародавнього світу, та театру на 25 тисяч місць.
Одні з останніх відкриттів стосуються Ефесу в християнську добу: археологи Австрійської академії наук розкопали добре збережений ранньовізантійський квартал, зруйнований приблизно у 614-615 роках, якщо судити по знайдених там монетах.
Посуд розташований один на одному, із чого вчені роблять висновок про те, що вони зберігалися в приміщенні на полицях. OeAW-OeAI / Niki Gail
Що цікавого знайшли у місті цього разу?
Вчені виявили на локації кілька будівель, що займають площу в 170 квадратних метрів, з кімнатами висотою до 3,4 метра. Найбільш цінне, що там чудово збереглися численні артефакти, серед яких: тисячі одиниць посуду, зокрема із залишками їжі, як-от устриць, та амфора з засоленою скумбрією, обвуглені боби та кісточки персика, мигдалю й оливок; 600 маленьких пляшечок, які носилися на шиї і продавалися християнам, як ладанки; чотири золоті монети та кілька ящиків із понад 700 мідними монетами.
На основі знайдених речей вчені зробили висновок, що кімнати слугували їдальнею, коморою, таберною, магазином ламп та сувенірів для християнських паломників, а також прибудованою до торгового залу майстернею.
Науковці також зробили припущення про можливу причину руйнування будівлі. Версію про землетрус відкидають через відсутність слідів завалення стін, а також людських решток. Утім, вони знайшли кілька наконечників стріл. Можливо, район постраждав від військового конфлікту. Цікаво, що за 100 кілометрів від Ефесу було знайдено датовані тим же часом монети на місці руйнування, яке пов'язують із вторгненням Сасанідської імперії.