В Австралії знайшли артефакт найдавнішого збереженого до наших днів ритуалу. Це палиця віком 12 тисяч років

В Австралії у печері Клоґґз знайшли палицю віком 12 тисяч років, яку давні люди використовували у ритуальних цілях. Оскільки виконання ритуалу, який включає використання палиці, документували ще у XIX столітті нашої ери, він є найдавнішим зі збережених ритуалів у світі. Це означає, що протягом 500 поколінь традиція його проводити могла передаватися серед місцевих у майже незміненому вигляді. Про відкриття повідомили у журналі Nature Human Behaviour.

Знайдена палиця. David et al. / Nature Human Behaviour, 2024

Знайдена палиця. David et al. / Nature Human Behaviour, 2024

Для якого ритуалу служила палиця?

Дві палиці віком 12 та 11 тисяч років знайшли на території племені ҐунаїКурнаї у Австралійських Альпах у печері Клоґґз. Вони містили сліди тваринного або людського жиру, а також знаходилися у межах маленьких вогнищ у віддалених печерах, які не використовувалися для повсякденного вжитку.

Ритуальні палиці, які знайшли у печері Клоґґз. David et al. / Nature Human Behaviour

Ритуальні палиці, які знайшли у печері Клоґґз. David et al. / Nature Human Behaviour

Ці сліди нагадали науковцям ритуал, який записали етнографи у ХІХ столітті. Тоді з використанням палиці, змащеної жиром і поміщеної в полум’я, місцеві чаклуни лікували або проклинали людей. Оскільки головний елемент ритуалу залишився таким самим, як і 12 тисяч років тому, це найдавніший збережений до наших днів ритуал, який сягає корінням аж до останнього льодовикового періоду.

Більше дивних давніх ритуалів

👬 Ритуальне поховання 64 хлопчиків, рештки яких знайшли у стародавньому місті Чичен-Іца, виявилося пов’язаним з мітом про героїв-близнюків, які обдурили богів і воскресли.

🪢 А 2000 років тому на території сучасної Англії люди поховали жінку, попередньо зв’язавши та порізавши лезом. На ритуальний характер такого поховання вказала наявність поруч ретельно розкладених решток тварин.

🪦 Канібалізм у жителів Західної Європи, який вони практикували 15 тисяч років тому, виявився пов’язаним із поховальним ритуалом, а не нестачею ресурсів, як вважали раніше.