Давні британці принесли жінку в криваву жертву 2000 років тому

Археологи описали жертвоприношення з території сучасної Англії, під час якого понад 2000 років тому жінку віком під 30 років зв'язали та зарізали лезом. На те, що вона є жертвою ритуалу, вказали зокрема пошкодження на її кістках та її незвичне поховання на платформі з ретельно розкладених решток корів, коней та інших тварин. Дослідження оприлюднене в Antiquities Journal.

Тіло принесеної в жертву жінки. Bournemouth University

Тіло принесеної в жертву жінки. Bournemouth University

Що дізналися археологи про принесену в жертву жінку?

Тіло, яке належало жінці з 351-53 років до нашої ери, віднайшли під час розкопок ще 2010 року. Увагу вчених одразу привернуло те, що померла лежала на купі тваринних решток, переважно корів, коней і собаки, розміщених під і навколо неї паралельно одне одному та перпендикулярно жінці. Щоб з'ясувати більше про причини смерті та можливу роль поховання з тваринами, у новій роботі вчені провели ретельний аналіз останок.

Ізотопний аналіз вказав, що жінка була не місцева і могла походити навіть з іншої частини Європи. Деформований хребет на сліди прикріплення до кісток м'язів розповіли вченим, що вона фізично важко працювала. За кілька тижнів до смерті вона зазнала травми грудної клітки, навмисної чи випадкової, під час якої зламалося одне з її ребер. Сама смерть була насильницька — на шийному хребці зберігся незагоєний поріз, що, найімовірніше, є слідом від проникнення в шию ззаду леза. Поріз не зачіпав основні судини та спинний мозок, але жертва його все ж не пережила. Положення тіла жінки в ямі, зокрема її повернення обличчям донизу та з'єднані (можливо, зв'язані) кисті, свідчить, що тіло залишили безпосередньо на місці вбивства.

Два поранення на шийному хребці жінки, залишені ножем. Bournemouth University

Два поранення на шийному хребці жінки, залишені ножем. Bournemouth University

Науковці вважають, що жінка була обрана як фінальна жертва ритуалу, не в останню чергу через її низький соціальний статус. І хоч свідчення жертвоприношень у давніх британців неодноразово знаходили раніше, це поховання є рідкісним прикладом театралізованості жертвоприношення у суспільствах залізної доби.

  • Приблизно 2000 років тому жертвоприношення провели й люди Наска, сліди якого збереглися донині. Вчені з'ясували, що тоді в жертву принесли дитину, попередньо отруївши її наркотиком мескаліном.