В Арктиці вперше зафільмували вихід білих ведмежат з барлогу

На норвезькому острові Шпіцберген зоологи вперше зафільмували те, як дитинчата білих ведмедів навесні покидають барліг, у якому народилися. Раніше це не вдавалося зробити, бо ведмедиці будують барлоги далеко від людей і прикривають входи до них снігом, поки вигодовують ведмежат. Науковці зазначають, що через активність людей в Арктиці та скорочення площі льодовикового покриву білі ведмеді можуть втрачати місця для барлогів, що ставить під загрозу виживання ведмежат. Дослідження опублікували в Journal of Wildlife Management.

Біла ведмедиця з дитинчатами після виходу з барлогу. Polar Bears International / Norwegian Polar Institute / San Diego Zoo Wildlife Alliance

Що дізналися про барлоги білих ведмедів в Арктиці?

Дослідники протягом шести років спостерігали за поведінкою білих ведмедів (Ursus maritimus) поблизу дев’яти різних місць для побудови барлогів. Вони з’ясували, що в середньому ведмежата вперше показувалися з барлогу 9 березня — раніше, ніж у попередніх дослідженнях. Це може бути пов’язано зі змінами клімату та потеплінням в Арктиці.

Науковці також встановили, що навіть після першої появи за межами барлогу ведмежата залишалися поблизу нього аж до місяця. Вони підтвердили й те, що ведмежата дуже залежні від своїх матерів у перші роки життя, адже дитинчат бачили самих менш як п’ять відсотків часу спостереження. Матерів також помічали за тим, що вони змінювали барліг і переміщали свою сім’ю до нового. У майбутніх дослідженнях науковці планують з’ясувати, чи мають люди вплив на таке переміщення і, якщо так, то який.

  • Для того, щоб ведмедиця могла вигодовувати дитинчат узимку, вона має набрати достатній запас жиру влітку. Утім дослідження показали, що через зменшення льодового покриву Арктики білі ведмеді голодують і втрачають вагу.
  • Однак це стосується не всіх білих ведмедів, адже особини зі сходу Ґренландії пристосувалися до нестачі криги, натомість покладаючись під час полювання на уламки льодовиків, що дрейфують в океані.