В Африці знайшли наконечники стріл із трикомпонентною отрутою віком 7500 років

У печері в Південно-Африканській Республіці знайшли три наконечники стріл з отрутою віком 7500 років, які зберігалися у футлярі зі стегнової кістки бика чи іншої великої рогатої тварини. Що цікаво, ця отрута була комбінованою та містила компоненти щонайменше трьох отруйних рослин. Відкрита отрута на 3500 років старша за попередню знахідку в Єгипті та, ймовірно, є найстарішою складною отрутою з відомих. Дослідження опублікували в журналі iScience.

Розташування печери, у якій знайшли футляр з отрутою, зовнішній вигляд футляра (В) і його зображення, отримане за допомогою томографії (С). Bradfield et al. / iScience, 2024

Розташування печери, у якій знайшли футляр з отрутою, зовнішній вигляд футляра (В) і його зображення, отримане за допомогою томографії (С). Bradfield et al. / iScience, 2024

З чого робили давню отруту?

Науковці досліджували фрагмент кістки тварини з родини бикових (Bovidae), який виявили у печері Крюгер — у цій місцині виявляли стоянки людей віком до 10 тисяч років. За допомогою рентгенографії у ньому виявили три кістяних наконечники для стріл, що підтверджує використання кістки як футляра для них. Радіовуглецеве датування зразків вказало, що футляр виготовили у 5659-5480 роках до нашої ери.

Всередині футляра знайшли сліди невідомо речовини, аналіз якої за допомогою хроматографії та мас-спектрометрії дозволив виявити дигітоксин, строфантидин і рицинолеву кислоту. Ці токсичні сполуки містяться в рослинах родів наперсник, строфан і рицина відповідно. Дигітоксин і строфантидин можуть викликати порушення роботи серця та навіть смерть.

Токсичні сполуки, які знайшли у футлярі для стріл. Bradfield et al. / iScience, 2024

Токсичні сполуки, які знайшли у футлярі для стріл. Bradfield et al. / iScience, 2024

Рицинолева кислота, як вважають науковці, є продуктом розпаду отрути рицину, а оскільки її знаходили на зразках віком 24 тисячі років, то вона може бути найдавнішою з отрут, які використовувало людство. Нове відкриття свідчить про існування доволі складних технологій обробки рослин і фармакологічних знань у стародавніх суспільств.

А для чого використовують отруту сучасні люди

🦠 На основі модифікованої отрути оси науковці створили антибіотик, що має збільшену антибактеріальну дію та водночас менше шкодить людині.

🐝 Компонент бджолиної отрути, мелінтин, виявився носієм протиракових властивостей, а використання його на клітинах і мишах змогло побороти рак молочної залози.

🐍 Додавання отрути небезпечної для людини змії кайсаки до хірургічного клею допомогло швидше зупинити кровотечу завдяки здатності отрути викликати згортання крові.