Бджолина отрута знищила клітини раку молочної залози

Австралійські дослідники виявили у компонента бджолиної отрути - мелітину - протиракові властивості, завдяки яким речовина може ефективно знищувати клітини раку молочних залоз. Вчені розробили також його синтетичний аналог, який за ефективністю майже не поступався оригінальній речовині. Дієвість сполуки вчені продемонстрували в дослідах in vitro та на мишах, про що написали статтю в журналі Nature Precision Oncology.

Вчені часто подивляються на природні речовини, які можуть бути ефективними для лікування захворювань. Наприклад, науковці з австралійського Інституту медичних досліджень Гаррі Перкінса сфокусувалися на вивченні компонента бджолиної отрути, який називається мелітином. Ця речовина є токсичним білком і саме вона є головним подразником у складі бджолиної отрути. Мелітин вже декілька років розглядають як потенційний засіб проти раку, і в новому дослідженні науковців цікавило здебільшого те, як речовина спричиняє смерть клітин у різних типах раку грудей.

Що вчені виявили?

Дослід показав, що певні концентрації отрути призводили до 100-відсоткової загибелі ракових клітин в умовах in vitro. Що важливо, більшість здорових клітин залишилася неушкодженою. Вчені кажуть, що мелітин повністю руйнував клітинні стінки ракових клітин за 60 хвилин.

Науковці помітили, що мелітин ще й блокує деякі важливі сигнальні шляхи, які ракові клітини використовують для росту та розмноження. Виявлення здатності речовини вимикати ці хімічні сигнали, пригнічуючи активність певних рецепторів, вчені вважають основним відкриттям у своїй роботі.

Бджоли не постраждають

Окрім цього вчені створили синтетичну форму мелітину та протестували її так само. Нова речовина мала більшість тих протиракових властивостей, що і натуральна версія. Однією із них є пошкодження мембрани клітин раку молочної залози, що може полегшити проникнення хімієтерапевтичних препаратів всередину хворих клітин. Вчені виявили за допомогою досліду на мишах, що поєднання мелітину з хімієтерапією може ефективно пригнічувати ріст пухлин у тварин.

Науковці у наступних роботах продовжать вивчати речовину, щоб виявити кращий спосіб доставлення мелітину в організм та визначити його мінімально ефективні дози й побічні дії.