Уникнення зіткнень допомогло Чумацькому Шляху зберегти спіральні рукави

Моделювання еволюції галактичного надскупчення Діви, куди входить і Чумацький Шлях, показало, що спіральну форму нашої галактики зумовила низька кількість зіткнень з іншими. Виявилося, більшість галактик у надскупченні пережили руйнівні злиття, через що перетворилися на еліптичні, тоді як наша Галактика цього уникнула і тому лишилася чи не єдиною спіральною галактикою в околицях. Про це розповіло Science Alert, а стаття астрономів опублікована у Nature Astronomy.

Художнє зображення Чумацького Шляху, якщо дивитися на галактику згори. NASA / JPL-Caltech / R. Hurt SSC / Caltech

Художнє зображення Чумацького Шляху, якщо дивитися на галактику згори. NASA / JPL-Caltech / R. Hurt SSC / Caltech

Що не так зі спіральністю нашої галактики?

Досі астрономи не дійшли згоди, чому навколо Чумацького Шляху майже немає схожих галактик — зі спіральними рукавами, які відходять від центру. Більшість галактик навколо невиразні — нагадують еліпси без виразних структурних елементів, тому їх називають еліптичними. Причому галактик навколо нашої багато: Чумацький Шлях входить в одну Місцеву групу зі ще щонайменш як 54-ма галактиками. А ця група є лише однією із більш як сотні схожих, що разом утворюють масивне галактичне скупчення, яке називають надскупченням Діви. До відповіді наблизилися дослідники Даремського університету.

Як Чумацький Шлях зберіг рукави?

За допомогою суперкомп'ютера науковці змоделювали еволюцію надскупчення Діви, повернувшись у часі на понад 13 мільярдів років. Спираючись на теорії формування галактик та космологічну модель, яка описує еволюцію Всесвіту після Великого вибуху, астрономи відтворили, як галактики об'єднувалися у надскупчення. Так з'ясувалося, що вздовж центральної частини скупчення, де знаходиться більшість галактик, вони часто переживають зіткнення внаслідок яких зливаються. Ці злиття руйнівні для власної структури галактик, тому більшість з них втратила рукави та перетворилася на еліптичні. При цьому за межами цієї області нечисленні галактики лишилися майже недоторканими, тому могли зберегти й спіральні рукави. На думку астрономів, і Чумацький Шлях уникнув більшості зіткнень, завдяки чому зміг розростися на 105 700 світлових років у діаметрі й утворити чотири закручені рукави.

  • У цілому ж Всесвіті Чумацький Шлях не унікальний. Нещодавно «Джеймс Вебб» знайшов найстарішу галактику-двійника нашої, яка існувала вже 11 мільярдів років тому.