Ультразвук доставив вакцину мишам у шкіру без голки

На мишах випробували експериментальний спосіб доставлення вакцини в організм без голки — за допомогою ультразвуку та мікроскопічних бульбашок, що проникають у шкіру. Тестування на тваринах показало, що такий підхід призводить до ефективнішого вироблення антитіл, ніж традиційні внутрішньом'язові ін'єкції. Якщо ефект покаже свою ефективність та безпечність, то може збільшити прихильність людей до вакцинації, сподіваються науковці. Про презентоване на конференції Acoustics 2023 дослідження повідомляє New Scientist.

MART PRODUCTION / Pexels

MART PRODUCTION / Pexels

Як діє вакцинація ультразвуком?

В основі методу, який створили науковці Оксфордського університету з колегами, крім ультразвуку — рідина для введення в організм. Вона містить молекули із антигенами, що безпосередньо відповідають за спричинення імунної реакції, та білки у формі чаші, які допомагають доставити антигени в тіло. При нанесенні на поверхню шкіри і впливу на неї ультразвуком, як при УЗ-обстеженні, білки формують у верхніх шарах шкіри бульбашки з антигенами вакцини всередині. З подальшим впливом ультразвуку бульбашки лускають та вивільняють вакцину в шкіру. Тестування на мишах показали, що ультразвуковий метод доставляє в організм у 700 разів менше молекул, ніж внутрішньом'язове ведення. Утім, у тварин вироблялося більше антитіл, імовірно, через більшу кількість імунних клітин у шкірі, ніж у м'язах. Але надалі метод ще потребує додаткових вивчень. Зокрема, дослідники не впевнені, наскільки передбачуваний результат у підходу, тому що бульбашки можуть вивільняти вакцину нерівномірно.

  • Допомогти доставити вакцини у шкіру з меншим болем може й електричний струм. Завдяки пристрою на основі запальнички та мікроголок можна збільшити проникність шкіри для молекул, зокрема ДНК-вакцини, та посилити бажану імунну реакцію.