У волоссі жителів Менорки бронзової доби виявили психоактивні речовини

Науковці з Іспанії та Чилі знайшли прямі докази тому, що жителі іспанського острова Менорка ще три тисячі років тому вживали психоактивні речовини з місцевих отруйних рослин. На це вказав аналіз пасм волосся, які збереглися на місці стародавнього масового поховання менорців у печері. Дослідження опубліковане в журналі Scientific Reports.

Волосся древніх менорців, у якому знайшли психоактивні речовини. E. Guerra-Doce et al. / Scientific Reports, 2023

Волосся древніх менорців, у якому знайшли психоактивні речовини. E. Guerra-Doce et al. / Scientific Reports, 2023

Звідки висновок про вживання психоактивних речовин?

Науковці Вальядолідського університету, Автономного університету Барселони та Чилійського університету досліджували печеру на іспанському острові Менорка у Середземному морі, яка використовувалася людьми у ритуальних цілях з часів ранньої бронзової доби, приблизно з 1600-х років до нашої ери. Зокрема, місцеві жителі протягом століть поховали там близько 200 померлих родичів. У процесі прощання вони фарбували пасмо волосся померлого у червоний колір, відрізали та поміщали у контейнер, який розміщували неподалік тіла. Вчені проаналізували три зразки такого збереженого у печері волосся, вік якого оцінили від 2 810 до 2 585 років. Пасма піддали аналізу, який і зараз використовують для визначення слідів вживання наркотиків, і виявили в них галюциногенні алкалоїди атропін і скополамін та психостимулятор ефедрин.

Кришка контейнера з волоссям. E. Guerra-Doce et al. / Scientific Reports, 2023

Кришка контейнера з волоссям. E. Guerra-Doce et al. / Scientific Reports, 2023

Виявлені психоактивні сполуки містяться у низці властивих Менорці рослин. Атропін та скополамін наявний в мандрагорі осінній (Mandragora autumnalis), дурмані звичайному (Datura stramonium) та блекоті білій (Hyoscyamus albus). Водночас ефедра ламка (Ephedra fragilis) містить ефедрин. Імовірно, саме ці рослини й вживали давні жителі Менорки. Зважаючи на токсичність цих рослин, зберігання й використання їх мало проводитися під контролем досвідченої людини.

Науковці припускають, що змінений стан навіть могли використовувати древні митці палеоліту при створенні чудернацьких наскельних малюнків. А кілька років тому вчені знайшли вірогідне підтвердження тому, що галюциногенні рослини вживали на місці наскельних малюнків, щоправда, це стосувалося відносно недавньої людської історії в межах 500 років тому.