У США вперше за десятиліття схвалили ліки від шизофренії з новим механізмом дії. Вони дієвіші та безпечніші

Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) схвалило препарат від шизофренії під назвою KarXT. Це перші за десятиліття ліки з новим механізмом дії, які спрямовані на рецептори в мозку, що протидіють появі галюцинацій та марень. KarXT знімає не лише симптоми шизофренії, але й покращує розумові функції, при цьому уникаючи багатьох характерних для антипсихотиків побічних ефектів. Про це повідомили у Nature.

Карта порушень роботи мозку в пацієнтів з шизофренією. Пурпуровим позначені найбільш уражені ділянки, синім — найменш. NIMH

Карта порушень роботи мозку в пацієнтів з шизофренією. Пурпуровим позначені найбільш уражені ділянки, синім — найменш. NIMH

Як діють нові ліки?

Препарат KarXT компанії Karuna Therapeutics має два активних компоненти: один з них — ксаномелін, який безпосередньо активує мускаринові рецептори в мозку. Активація цих рецепторів пригнічує вироблення сигнальної сполуки дофаміну, надмірне виділення якого і спричиняє галюцинації в пацієнтів з шизофренією. Попередні препарати від цієї хвороби впливали лише на активність самого дофаміну.

Другою активною речовиною KarXT є троспіум, який запобігає виникненню побічних ефектів ксаномеліну поза мозком. У клінічних випробуваннях новий препарат виявився ефективнішим за плацебо у полегшенні симптомів шизофренії. При цьому він не викликав очікуваних побічних ефектів: набору ваги, седативного ефекту чи проблем з рухом.

Але препарат має певні обмеження: по-перше, його потрібно приймати двічі на день, через що деякі пацієнти можуть мати труднощі з дотриманням графіку приймання. По-друге, орієнтовна вартість лікування становить близько 20 тисяч доларів на рік. Та хай там як, його успіх стимулював розробку інших спрямованих на мускаринові рецептори препаратів, які можуть виявитися дешевшими, ефективнішими або більш персоналізованими за KarXT.

Що відомо про причини та лікування шизофренії

😺 Наявність у людини кота пов’язали з удвічі більшим ризиком психічних розладів, подібних до шизофренії. На це вказав метааналіз 17 попередніх досліджень.

🧬 Щонайменше чотири ретровірусних гени у людській ДНК пов’язали з психічними розладами, такими як шизофренія, біполярний розлад та депресія.

🐭 Вживання дієтичної добавки бетаїну допомогло знизити прояви шизофренії у піддослідних мишей, які вже за декілька тижнів почали виявляти нормальну соціальну поведінку.