Шведські науковці попросили грибників надсилати їм зразки грибів лисичок, знайдених у лісах, щоб оцінити залишки радіоактивного забруднення після аварії на Чорнобильській АЕС. Оскільки гриби поглинають і збирають у своїх плодових тілах забрудники з навколишнього середовища, вони можуть бути хорошими індикаторами чистоти довкілля. Про це повідомила The Associated Press.
Як пов’язана Швеція з аварією на ЧАЕС?
Після аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 саме шведські науковці одними з перших забили на сполох, що зрештою змусило владу СРСР визнати трагедію. І хоча вона сталася ще 38 років тому, місцеві науковці продовжують відстежувати вміст у довкіллі небезпечного ізотопу цезію-137, який здатен накопичуватися в організмі, спричиняючи опромінення. Саме для цього шведські радіологи просять грибників надсилати зібрані в цьому сезоні лисички, щоб оцінити ризики для здоров’я, які все ще залишаються після трагедії. Раніше про сліди забруднення радіоактивними ізотопами у диких тварин повідомили також чеські ветеринари, що вказує на те, що проблема забруднення залишається невирішеною.
- Хоча радіація є шкідливою для більшості організмів, нематоди з зони відчуження, схоже, її впливу не зазнали, адже в їхній ДНК не знайшли викликаних радіацією змін.
- А от у зернових, зібраних з полів на відстані 50 кілометрів до ЧАЕС, і у деревині з цього ж регіону виявили сліди радіоактивних стронцію та цезію.