У паперових трубочках знайшли токсичні фторовмісні речовини

Паперові трубочки для напоїв виявилися джерелом пер- і поліфторалкільних речовин — стійких до розкладання і токсичних для довкілля й людського здоров'я сполук. За словами дослідників, в одній соломинці концентрації токсинів недостатньо, щоб чинити шкоду здоров'ю, однак ці сполуки здатні накопичуватися як в людському організмі, так і у природі. Окрім паперових трубочок, дослідження також виявило шкідливі речовини у бамбукових та у невеликій концентрації у скляних, але не у сталевих соломинках. Про роботу вчених розповідає видання New Atlas. Дослідження опубліковане у журналі Food Additives and Contaminants.

Depositphotos

Depositphotos

Чим небезпечні ці сполуки і як вони потрапили у соломинки?

До пер- і поліфторалкільних речовин (PFAS) відносять більш як 12 тисяч різних сполук, які ще називають «вічними хімікатами» через їхню стійкість до розкладання. Це дозволяє їм накопичуватися зокрема в людському організмі, через що PFAS пов'язують з різноманітними хворобами, у тому числі й онкологічними. Ці речовини використовуються у виробництві, наприклад, тефлонових покриттів і пакування, однак нове дослідження виявило, що ці речовини можна знайти і у трубочках для напоїв, які виготовляються з рослинної сировини.

Аби оцінити вміст PFAS у соломинках, науковці з Антверпенського університету шукали 29 найпоширеніших PFAS-сполук у придбаних у магазині трубочках, які були виготовлені з паперу, бамбука, пластику, скла і неіржавної сталі. З'ясувалося, PFAS міститься у всіх соломинках, окрім сталевих, але найбільше його виявили у паперових. Всього дослідники ідентифікували 18 сполук, з яких найчастіше зустрічалася перфтороктанова кислота, що визнана небезпечною для печінки. Дослідження не дає можливості визначити, яким чином PFAS потрапили у трубочки. Вони могли бути у ґрунті, з якого вирощували для них сировину, однак науковці, враховуючи, що найбільше цих речовин виявили у паперових соломинках, вважають, що вони потрапили із водовідштовхувальним покриттям на них.

  • Раніше ми розповідали, що паперові трубочки пропонують замінити соломинками з бактеріальної целюлози. Вона не менш міцна, але більш дружня до довкілля та навіть їстівна.
  • А зменшити концентрацію PFAS в організмі може регулярне донорство крові, як показало дослідження на пожежниках, що частіше за інших стикаються з цими токсинами.
  • Між тим, іншим джерелом PFAS із кухонного начиння називають тефлонові пательні, невелика подряпина яких вивільняє тисячі частинок мікропластику при готуванні.